Domov Novinky Podobal sa niekedy Mars Zemi? Odpovede vedcov NASA

Podobal sa niekedy Mars Zemi? Odpovede vedcov NASA

Zdielať

Mars nebol vždy taký suchý, ako sa zdá teraz, povedal vedec z NASA, avšak vedci aktuálne skúmajú, či by mohol v budúcnosti podporovať bežný život.

Mars je podľa vedkyne NASA dosť podobný Zemi. Vo videorozhovore astrobiologička Dr. Becky McCauley Renchová povedala, že Červená planéta nebola vždy taká suchá, ako ju vidíme dnes. Podľa vlastnej webovej stránky NASA „Mars, podobne ako Zem, má ročné obdobia, polárne ľadové čiapky, sopky, kaňony a počasie“. Na Marse boli zistené aj známky dávnych záplav. Okrem toho existujú aj dôkazy o prítomnosti tekutej slanej vody, najmä na niektorých marťanských svahoch, čím sa podobá našej domovskej planéte. NASA 14. septembra zdieľala rozhovor s Renchom na Instagrame. Otázka bola priama a jednoduchá: Vyzeral Mars niekedy ako Zem? „Áno, myslíme si, že áno. Staroveký Mars mohol byť vlhší a teplejší – podobný našej domovskej planéte,“ odpovedal Rench.

Pri ďalšom vysvetľovaní Rench dodala, že kedykoľvek sa pred 4 miliardami rokov formovala slnečná sústava, Mars a Zem boli vyrobené „z rovnakého materiálu“, a preto vyzerali veľmi podobne. „Dnes, kedykoľvek sa pozrieme na Mars, vidíme veľmi suchú planétu v porovnaní so Zemou, ktorá je, viete, náš modrý mramor,“ dodala. Renchová, ktorá si posvietila na to, čo ju vedie k presvedčeniu, že Mars kedysi vyzeral ako Zem, povedala, že vidíme dôkazy o minulých potokoch a možno mal Mars aj plytký severný oceán. „Tie sa však rozišli a dnes máme dve rôzne planéty,“ dodala. „Ako Zem postupovala s rozvojom života, na Marse geologická aktivita ustala, stratil túto vodu a stal sa oveľa suchším miestom. Preto je štúdium Marsu také fascinujúce. Pomáha nám to lepšie pochopiť jeho minulosť a budúcnosť, ako aj pochopiť vývoj Zeme a planét v našej slnečnej sústave a mimo nej,“ povedala.

„Takže vyzeral Mars niekedy ako Zem? Áno, vyzeral, a to veľmi, veľmi dávno,“ uzavrela Renchová. NASA na svojej stránke SpacePlace uvádza, že Mars, studený púštny svet, je o polovicu menší ako Zem. Označuje sa ako Červená planéta kvôli hrdzavému železu v zemi. „Na Marse sú známky dávnych záplav, ale teraz sa voda vyskytuje prevažne v ľadovej špine a riedkych oblakoch,“ dodala vesmírna agentúra. Vedci chceli pochopiť, či na Červenej planéte v minulosti existoval život. V súčasnosti prebiehajú misie, ktorých cieľom je zistiť, či by na Marse mohol existovať život teraz alebo v budúcnosti.

Zdroj