Domov Novinky Peniaze odcudzené na internete sa často nevrátia

Peniaze odcudzené na internete sa často nevrátia

Zdielať

Peniaze odcudzené online sa len ťažko vracajú späť. Ide o jedno z hlavných zistení prieskumu, v ktorom oslovili viac ako je 11.000 používateľov v 23 krajinách sveta. Takmer polovica respondentov prieskumu nezískala späť peniaze, ktoré im boli odcudzené podvodnými online transakciami. V porovnaní s európskym priemerom (41%) sú na tom najhoršie v susednej Českej republike, kde ukradnuté peniaze už viac nevidelo až 69% opýtaných.

Odcudzene peniaze

Hoci finančné inštitúcie väčšinou sľubujú náhradu škôd, 14% obetí finančných online podvodov v Európe v prieskume priznalo, že dostali späť len časť ukradnutých peňazí a 27% nedostalo vôbec nič späť. 59% respondentov v Európe a dokonca len 31% opýtaných v susedných Čechách uviedlo, že svoje peniaze získali späť v plnej výške.

Priemerná čiastka odcudzená kyber zločincami presahuje 265 eur, pričom až 16% Európanov priznalo stratu presahujúcu 850 eur. Ľudia sú k hrozbám pomerne ľahostajní. Každý šiesty (16%) z opýtaných v Európe si myslí, že finančné podvody sú zriedkavé. Iba 22% ľudí sa obáva kyberútokov na ich bankové účty, hoci podľa štatistík im čelí viac ako polovica používateľov (52%) v Európe aspoň raz v priebehu minulého roka.

Zdroj: TS