Domov Novinky Opraviteľnosť Pixel Watch 3 je nulová

Opraviteľnosť Pixel Watch 3 je nulová

Zdielať

Rozhodnutie spoločnosti o dizajne svojho produktu je v priamom rozpore s jej hlásaním o ekologickej udržateľnosti.

Preč sú časy starých mobilných telefónov a iných zariadení, keď platilo, že čo model, to iná nabíjačka. S výnimkou starších iPhonov a niektorého Apple príslušenstva, sa okrem veľkej časti smart hodiniek nabíja prakticky všetka menšia elektronika cez USB-C port. Výrobcovia smartfónov to samozrejme šikovne využili, a prestali dodávať k zariadeniam nabíjací adaptér, ktorý pár eur stojí a začali predávať smartfóny bez nabíjačky, avšak s pôvodnou cenou ako by stáli s nabíjačkou.

Výrobcovia to obhajovali ekologickou udržateľnosťou, pričom naďalej predávali samotné nabíjačky, v extra balení, čo je v priamom rozpore s ich údajnou ideológiou. Opraviteľnosť spotrebnej elektorniky je celkovo problém. Oprava je častokrát drahšia ako kúpa úplne nového zariadenia, resp. aj nového lepšieho modelu, s novou zárukou, a niekedy sa pokazený spotrebič opraviť ani nedá.

Týka sa to aj smart hodiniek. Tam sa väčšinou dá vymeniť batéria, za cenu straty vodeodolnosti, a niektoré súčiastky ako poškriabaný displej a samozrejme obnosený náramok. Novinka od Google, Pixel Watch 3, však neostala svojej povesti nič dlžná a je neopraviteľná. Výrobca neponúka žiadnu možnosť opravy, ani výmeny batérie, len nahradiť pokazené hodinky úplne novými.

V USA, kde je tradične len ročná záručná doba, to teda znamená automaticky si k cene zariadenia pripočítať predĺženú záruku. Google ponúka svoju „preferovanú starostlivosť“, ktorá za dva roky bude používateľov stáť 89 amerických dolárov. V prípade, že dôjde k výmene hodiniek, si treba prirátať servisný poplatok vo výške 49 amerických dolárov.

Vzhľadom k tomu, že cena v USA sa, v závislosti od veľkosti a podpory LTE, pohybuje od 349 USD do 499 USD, je to dosť veľký príplatok. Nevymeniteľnosť batérie je obzvlášť problematická. Hodinky treba totiž nabíjať každý deň, a behom jedného dňa sa vzhľadom k výdrži zariadenia minie takmer celý nabíjací cyklus. Už po dvoch rokoch používania bude teda batéria opotrebovaná.

To okrem zníženia už aj tak krátkej výdrže urobí z tohto modelu zariadenie prakticky nepredajné na bazári. Čo sa stane s pokazenými hodinkami, nie je jasné. Ostáva len dúfať, že neskončia celé na skládke, a keď už nie sú opraviteľné, že sú aspoň recyklovateľné. Google samozrejme nie je jediná firma, ktorá vyrába ťažko opraviteľné zariadenia.

S príchodom nemodulárnych ARM počítačov, kde je všetko „na jednej kope“ sa situácia zhorší, v minulosti sa dali vymeniť súčiastky na desktopoch bez problémov, a v notebookoch išlo často, aj používateľsky, vymeniť aspoň disk a RAM. V dnešných balíkoch čipov sa nedá prakticky vymeniť nič, a v prípade poruchy napríklad disku v počítači sa oprava rovná výmene celej základnej dosky vrátane všetkých pridružených komponentov.

Zdroj