Domov Novinky Odzvoní ARMu? Možno

Odzvoní ARMu? Možno

Zdielať

Intel_Bay_Trail_01CEO spoločnosti Brian Krzanich sa pre Reuters vyjadril na tému čínskych firiem vyrábajúcich čipy ARM, ktorému sa mu tento rok podarilo prinútiť ku konverzii na svoju stranu. Šlo o celkom výbušné slová. Intel v Číne uzavrel spojenectvo najprv s Rockchip, o ktorom ste asi už určite počuli, a potom ešte s menej známou firmou Spreadtrum. Oba podniky vyrábajú mobilné a iné SoC na báze ARM-u, teraz ale začnú využívať procesorové jadrá architektúry x86 licencované od Intelu – podľa všetkého architektúru Silvermont. Podľa Krzanicha ale je v krátkodobom horizonte cieľom prejsť len na x86 jadrá.

Podľa Krzanicha k tomu má dôjsť v priebehu dvoch až troch rokov. Faktom je, že nové Atomy je výkonom sa vyrovnávajú Snapdragonom 800. Je teda pravdepodobné, že x86 prevezmú nadvládu aj v mobilnom segmente, aj kvoli cene. MediaTeky stále výkonom nedosahujú ani strednú triedu, teda aspoň keď hovoríme o výkone takt na takt.

Vyjadrenie Briana Krzanicha však nebola jediným výstrelom v pozičnej vojne ARM-u a x86, ktorý tento týždeň padol. V prospech Intelu a neprospech ARM-u sa nechal počuť aj viceprezident Amazonu pre webové služby James Hamilton. Podľa neho totiž práve v oblasti serverov architektúra ARM zaostáva.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno