Domov Novinky Odvolací súd dal za pravdu Apple

Odvolací súd dal za pravdu Apple

Zdielať

Odvolací súd potvrdil rozsudky nižších súdov v prospech Applu proti Epic Games.

V pondelok si Apple pripísal veľké právne víťazstvo proti vývojárovi hry Fortnite, firme Epic Games. Ako si pravdepodobne spomínate, ešte v roku 2020 spoločnosť odstránila hru z obchodu App Store po tom, ako Epic Games do hry zaradila odkaz na vlastnú platformu pre platby v aplikáciách. Odkaz obchádzal platformu pre platby v aplikáciách spoločnosti, ktorá si berie až 30% z nákupov v aplikáciách. Epic podala na súd žalobu na Apple, ktorou sa snažila prinútiť spoločnosť, aby umožnila sprístupnenie obchodu s aplikáciami Epic na iPhone, a prinútiť firmu, aby vykonala zmeny vo svojich zásadách týkajúcich sa platformy pre platby v aplikáciách.

V rozhodnutí sudkyne Yvonne Gonzalez Rogersovej z roku 2021 sa uvádza, že obchod App Store nie je monopol a že Apple nemusí povoliť, aby obchod s aplikáciami Epic fungoval v systéme iOS. Sudkyňa uviedla, že spoločnosť musí umožniť vývojárom aplikácií ponúkať platobné metódy tretích strán, ktoré by používateľom umožnili vykonávať platby mimo platformy platieb v aplikáciách Applu. Sudca tiež rozhodol, že spoločnosť nemusí zmeniť poplatky, ktoré účtuje vývojárom aplikácií. Odvolací súd deviateho obvodu potvrdil väčšinu rozhodnutí, ktoré vydal súd nižšieho stupňa v prospech Applu. Agentúra Bloomberg v pondelok informovala, že americký deviaty obvodný odvolací súd potvrdil väčšinu rozhodnutí, ktoré vydala sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogersová, čím zamietol väčšinu nárokov Epic.

Odvolací súd potvrdil rozhodnutia sudkyne Rogersovej v prospech Epic, pokiaľ ide o tvrdenia týkajúce sa práva štátu Kalifornia. Zatiaľ čo jeden zo sudcov sa domnieval, že prípad mal byť vrátený sudcovi Rogersovi s novými usmerneniami, väčšinové stanovisko súhlasilo s argumentom Apple, že musí pozorne sledovať aplikácie, ktoré sú nainštalované v jej zariadeniach, ako sú iPhone a iPad, aby zabránila používateľom sťahovať malvér, spyvér, advér a iný potenciálne nebezpečný softvér. Porota napísala: „Spoločnosť Apple jasne uvádza, že zlepšovaním funkcií zabezpečenia a ochrany súkromia využíva dopyt spotrebiteľov a odlišuje svoje výrobky od výrobkov svojich konkurentov, čo sú ciele, ktoré sú jednoznačne prokonkurenčnými dôvodmi.“

Porota súhlasila s rozhodnutím súdu nižšej inštancie, že Epic bola „poškodená“ odporom Applu voči tomu, aby vývojári viedli používateľov k platobným platformám tretích strán. Zároveň sudkyni Rogersovej povedal, aby prehodnotila svoje rozhodnutie, že Epic nedlhuje Applu za poplatky za právne zastupovanie. Apple už urobila veľkú zmenu v pravidlách App Store tým, že povolila „aplikáciám na čítanie“, ktoré zahŕňajú aplikácie a predplatené služby, ako sú digitálne noviny a časopisy, knihy a streamovanie zvuku a videa, aby používateľov presmerovali na platobné platformy tretích strán. Na hry sa táto politika nevzťahuje. Hoci hra Fortnite zostáva mimo App Store, generálny riaditeľ Epic Tim Sweeney naznačil, že by sa tento titul mohol do iOS vrátiť tento rok.

Apple vydal prostredníctvom e-mailu vyhlásenie, v ktorom sa uvádza: „Obchod App Store naďalej podporuje hospodársku súťaž, podnecuje inovácie a rozširuje príležitosti a sme hrdí na jeho hlboký prínos pre používateľov aj vývojárov na celom svete. S úctou nesúhlasíme s rozhodnutím súdu o jedinom zostávajúcom nároku podľa štátneho práva a zvažujeme ďalšie preskúmanie.“ Spoločnosť tiež charakterizovala rozsudok ako „ohromné víťazstvo“ s tým, že o deviatich z desiatich nárokov bolo rozhodnuté v jej prospech.

Sweeney z Epic na Twitteri napísal: „Našťastie pozitívne rozhodnutie súdu, ktorý zamietol ustanovenia Apple proti riadeniu, oslobodzuje vývojárov iOS, aby posielali spotrebiteľov na web a obchodovali s nimi priamo tam. Pracujeme na ďalších krokoch.“ Spoločnosť je nútená vykonať zmeny svojich politík v Európe, kde EÚ prijala zákon o digitálnych trhoch (DMA). DMA núti firmu, aby s vydaním systému iOS 17 umožnila inštaláciu aplikácií tretích strán na iPhone prostredníctvom sideloadingu. Mark Gurman z agentúry Bloomberg minulý týždeň uviedol, že spoločnosť umožní sideloading len v 27 členských krajinách, ktoré tvoria EÚ. V USA bude sideloading naďalej blokovaný spoločnosťou.

Zdroj