Domov Novinky Obrovská veterná turbína medzi najväčšími strojmi

Obrovská veterná turbína medzi najväčšími strojmi

Zdielať

Čím väčšia veterná turbína, tým lepšia výroba a ekonomika a to je dôvod, preto sa zväčšujú do absurdných rozmerov.

Predstavte si niečo také vysoké ako newyorská budova Chrysler, ale točiace sa. Čínsky Mingyang Smart Energy oznámil plány na kolosálnu 22-megawattovú veternú turbínu na mori a stáť v jej prítomnosti bude pre človeka nevídaným zážitkom. Technické výkony v oblasti veternej energie na mori sa stávajú takmer komickými z jednoduchého dôvodu: množstvo energie, ktoré môžete získať z turbíny, závisí najmä od jej plochy.

Čím väčší je tento kruh, tým viac energie môžete získať – ale aj tým väčší je bonus za pridanie väčšej dĺžky. Povedzme si to takto: ak má vaša turbína priemer 20 metrov a k tomuto priemeru pridáte ďalší meter, získate približne 34 metrov štvorcových dodatočnej obtekanej plochy. Ak však turbína začína s priemerom 50 metrov, pridaním jedného ďalšieho metra priemeru získate približne 79 m² plochy navyše, pretože táto dodatočná dĺžka lopatiek zaberá väčší kruh.

Navyše inštalácia týchto obrovských turbín na mori je mimoriadne nákladná a ekonomické aspekty nasadenia a pripojenia do siete sú skôr v prospech menšieho počtu väčších turbín ako väčšieho počtu menších turbín. Preto sa samotná veľkosť týchto zariadení stáva úplne šialenou. Turbína H260-18MW, ktorú v súčasnosti stavia CSSC, využíva 128 metrové dlhé lopatky s priemerom 260 metrov a obtekanou plochou 53,000 m². To je 9,9 futbalových ihrísk NFL alebo 42,4 olympijských plaveckých bazénov.

Vlastná veterná elektráreň MYSE 18.X-28X od MingYang, odolná voči tajfúnu bude mať 140 metrové lopatky s obtekanou plochou 66,052 m² (12,3 ihrísk NFL, 52,8 olympijských plaveckých bazénov). Nová turbína, ktorú MingYang navrhuje na rok 2025, bude mať podľa agentúry Bloomberg špičkový výkon 22 MW a priemer rotora viac ako 310 metrov, čo zodpovedá obtekanej ploche najmenej 75,477 m² (14,1 futbalových ihrísk NFL, 60 olympijských plaveckých bazénov).

Ak k tomu pripočítate ešte trochu voľného priestoru, aby špičky lopatiek zostali mimo vody, budete mať pravdepodobne pred sebou niečo vyššie ako newyorskú Chryslerovu vežu s výškou 319 metrov a 77 poschodiami, alebo Eiffelovu vežu s výškou 324 metrov v Paríži – ale točiacu sa. V skutočnosti to budú jedny z najväčších pohyblivých častí, aké boli kedy postavené.

Viete si predstaviť niečo iné s takými veľkými viditeľnými pohyblivými časťami? Nič v kategórii banských megastrojov sa k tomu nepribližuje. Hoci 27-kilometrový obvod Veľkého hadrónového urýchľovača drží titul celkovo najväčšieho stroja na svete, je ukrytý pod zemou a urýchľovanie častíc nie je práve diváckym športom. Takže plavba loďou okolo týchto mamutích veterných turbín na mori bude pre ľudí dosť nevídaným zážitkom. Bude to dychberúce.

Zdroj