Domov Novinky O2 vybuduje 5G sieť na zariadeniach od Ericssonu

O2 vybuduje 5G sieť na zariadeniach od Ericssonu

Zdielať

O2 ukončilo niekoľkomesačný proces výberu dodávateľa sietí novej generácie a za partnera pri ich budovaní si zvolilo spoločnosť Ericsson.

Dôkladné výberové konanie za účasti všetkých relevantných hráčov preverilo možnosti dodávateľov aj v praktických testoch, keď ešte v októbri 2020 O2 sprístupnilo 5G sieť v štyroch vybraných častiach Bratislavy aj verejnosti. Výber dodávateľa je tak po úspešnom vlaňajšom výberovom konaní na prideľovanie frekvencií vhodných na výstavbu 5G siete, zavŕšením procesu príprav samotného štartu vybudovania 5G infraštruktúry. Od tohto momentu sa tak môže operátor sústrediť na plán rozširovania dostupnosti rýchlej siete novej generácie na území Slovenska, ktorá pokryje stúpajúce nároky dátovej prevádzky zákazníkov.

Na prevádzku 2G, 3G, 4G, či 4,5G sietí používa operátor viacero technológií od rôznych dodávateľov, pričom všetky prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti a výkonnosti. Rovnako pristúpi aj k výstavbe siete novej generácie fungujúcej na technológii Ericsson, ktorá bude spĺňať najmä budúce nároky na dátové toky zákazníkov. Dohoda o spolupráci na výstavbe mobilných sietí novej generácie 5G a modernizácie RAN zahŕňa generačnú obmenu súčasných 2G, 3G a 4G technológií. Následkom tohto kroku bude zlepšenie používateľského zážitku pri používaní mobilných služieb, zníženie energetickej záťaže inštalovaných zariadení a príspevok k efektívnej výstavbe celoplošnej siete 5G.