Domov Novinky NVIDIA GeForce GTX 970 má problém s pamäťou

NVIDIA GeForce GTX 970 má problém s pamäťou

Zdielať

Nové grafické karty NVIDIA uvedené v septembri minulého roka, založené na architektúre Maxwell, sú momentálne pod paľbou kritiky kvôli problémom s pamäťou. GTX 970 aj GTX 980 využívajú rýchlu GDDR5 s celkovou kapacitou 4 GB.

nvidia htx 970 01

Ako môžete vidieť na priloženom benchmarku, zatiaľ čo v prípade GTX 980 je priepustnosť dát takmer konštantná na úrovni 178 GB/s, pri karte GTX 970 dochádza po prekročení približne 3,3 GB rapídny pokles priepustnosti dát na 20 GB/s, čo je oproti bežnej hodnote iba zhruba 1/8 výkonu.

Podľa vyjadrení NVIDIA sa jedná o zámer architektúry, ktorá mala ponúknuť lepšiu spotrebu, bohužiaľ sa to ale prejavilo znížením priepustnosti dát po prekročení spomínanej 3,3 GB hranice. Napriek tomu sa nekoná zásadný pokles priemerného fps pri hraní náročných herných titulov, avšak podľa niektorých recenzentov sú snímky trhané a menej plynulé po prekročení tohto limitu.

nvidia gtx 970 02

Ide však o nie celkom úspešné orezanie architektúry Maxwell, kedže grafická karta GTX 980 tento problém nemá, aj keď používa rovnakú pamäť. Je však otázne, do akej miery to zasiahne predaj a úspešnosť tejto grafickej karty, ktorá túto bariéru úspešne zamlčala až do odhalenia používateľmi.

Podľa najnovších informácií NVIDIA pripravuje špeciálne ovládače pre túto kartu na eliminovanie spomínaného problému. Zároveň ponúka aj možnosť vrátiť kartu, ak napriek tomu nebudú používatelia nespokojní.

Zdroj: hexus