Zmení nová japonská technológia solárnych panelov trh s obnoviteľnými zdrojmi energie?
Dlhú dobu bol trh so solárnymi panelmi ovládaný Čínou kvôli jej kontrole nad dodávkovým reťazcom kremíka. No zdá sa, že sa príliv na trhu so solárnymi panelmi obracia, pretože Japonsko vyvinulo solárny panel, ktorý nevyužíva kremík, ale namiesto toho materiál vytvorený z minerálu nazývaného perovskit. Nové panely dosiahli účinnosť tradičných solárnych panelov a otvárajú dvere pre prevrat na globálnom trhu s obnoviteľnými zdrojmi energie.
S cieľom obmedziť čínsku dominanciu na trhu so solárnou energiou hľadali krajiny iný spôsob, ako využiť slnko. Teraz japonskí inžinieri vynašli solárny článok využívajúci perovskit, ktorý vyzerá a funguje ako film z fotoaparátu. Využíva kryštalickú štruktúru vytvorenú minerálmi, ktoré premieňajú slnečné svetlo na elektrinu. Za vynálezom stojí japonský vedec a profesor na Univerzite Toin v Yokohame, Tsutomu Miyasaka. Jód je kľúčovým prvkom používaným pri výrobe, pričom Japonsko je druhým najväčším producentom na svete.
Výskum využitia perovskitu pre solárnu energiu prebiehal počas poslednej dekády, avšak táto štruktúra bola menej účinná ako typické kremíkové panely a v vlhkých podmienkach sa rozkladala. Aj keď vlhkosť zostáva problémom, panely majú potenciál. „Predstavte si, že žijete v byte a nemáte vlastnú strechu. Perovskitové články môžete aj tak umiestniť na svoj balkón,“ povedal Miyasaka pre Journal. „Predstavujte si ich ako domáci spotrebič.“
Obnoviteľná energia sa stala „geopolitickým futbalom,“, pričom krajiny sa snažia zmeniť dominanciu Číny na trhu so solárnou energiou. V súčasnosti čínske spoločnosti kontrolujú viac ako 80% globálneho dodávkového reťazca pre solárne panely a „svet bude takmer úplne závislý od Číny pre dodávku kľúčových stavebných blokov pre výrobu solárnych panelov až do roku 2025,“ podľa Medzinárodnej energetickej agentúry.