Domov Novinky Našla NASA na Marse mimozemské dvere?

Našla NASA na Marse mimozemské dvere?

Zdielať

Marsovské vozidlo NASA Curiosity ukázalo niečo, čo vyzerá ako mimozemské dvere na červenej planéte.

O mimozemšťanoch na Marse hovoríme už desaťročia. Ak má Červená planéta čo ukázať, pozemské rovery určite nájdu náznak, v to veríme už roky. Zdá sa, že rover Curiosity agentúry NASA už na planéte nachádza záludné detaily. Curiosity neustále posiela snímky z Marsu vedcom na Zemi. Aktuálne zábery, ktoré nám poslal, ukazujú pomerne zaujímavý detail v skalnatých terénoch planéty. Podľa fotografií sa zdá, že Curiosity narazila na dokonale vytesané dvere medzi marťanskými skalami. Snímku zhotovila kamera Mast Camera (Mastcam) na palube marsovského roveru NASA Curiosity. Bol zhotovený pri geologickom útvare známom ako Greenheugh Pediment 7. mája. Fotografia je taká presvedčivá, že takmer môžeme veriť, že ide o vchod do tajnej jaskyne alebo začiatok tunela, ktorý niekam vedie.

To však môže byť ďaleko od pravdy. Podľa správy môže byť otvor, ktorý vidíme v marťanských horninách, klamlivý. Hoci si ho predstavujeme ako vchod veľkosti človeka, môže ísť o medzeru v horninách, ktorá je široká len niekoľko centimetrov. Na obrázku nie je jasná jeho veľkosť. Používatelia Redditu sa nemajú nechať oklamať. Mnohí používatelia hneď upozornili, že tento krajinný prvok by mohol byť „strižnou trhlinou“. Tú mohlo spôsobiť nejaké marsotrasenie, ktoré zaťažilo skalu a odlomilo jej časť. Toto nie je jediný strižný zlom, ktorý si používatelia všimli. „Keď sa pozrieme okolo snímky, je tu niekoľko ďalších strižných zlomov,“ napísal ďalší používateľ.

Sonda Curiosity od NASA nás obdarúva mnohými zábermi z planéty. Nejde pritom len o čudné a strašidelné zábery. Reč je aj o rôznych testoch, ktoré rover vykonáva. Pred niekoľkými mesiacmi rover našiel na Červenej planéte zaujímavé uhlíkové stopy. To síce nedokazuje, že Curiosity objavil dôkaz dávneho mikrobiálneho života, ale zvyšuje to možnosti. Na povrchu Marsu rover zhromažďuje vzorky práškových hornín. Keď vedci tieto vzorky preskúmali, zistili, že viaceré z nich majú vysoký obsah uhlíka, ktorý sa spája so živou činnosťou na Zemi.

Zdroj