Domov Novinky NASA sa obáva 30-tisíc satelitov Starlinku

NASA sa obáva 30-tisíc satelitov Starlinku

Zdielať

Spoločnosť SpaceX Elona Muska už skôr získala povolenie na umiestnenie približne 12-tisíc satelitov, ktoré budú ponúkať širokopásmový internet.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyjadril znepokojenie nad plánom SpaceX rozmiestniť približne 30-tisíc satelitov Starlink, rovnako ako niektoré veľké spoločnosti. SpaceX totiž požiadala o povolenie na druhú generáciu konštelácie 30-tisíc satelitov. „NASA má obavy z potenciálneho výrazného zvýšenia frekvencie konjunkcií a možného vplyvu na vedecké misie NASA a lety ľudí do vesmíru,“ napísala agentúra Federálnej komunikačnej komisii. NASA uviedla, že v súčasnosti sa na obežnej dráhe sleduje celkovo 25-tisíc objektov a približne 6-tisíc objektov vo výške pod 600 km. Rozšírenie Gen2 SpaceX „by viac ako zdvojnásobilo počet sledovaných objektov na obežnej dráhe a viac ako päťnásobne zvýšilo počet objektov pod 600 km,“ dodala.

Astrofyzik z Harvard-Smithsonian Jonathan McDowell, člen panelu Americkej astronomickej spoločnosti, ktorý skúmal vplyv satelitov na astronómiu, uviedol: „Znepokojuje nás, že veľký počet satelitov narúša astronomické pozorovania… Myslím si, že potrebujeme trochu viac skúseností s niekoľkými tisíckami fungujúcich satelitov, než budeme môcť zvýšiť počet na desaťtisíce.“ Spoločnosť SpaceX bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár. Musk 15. januára na Twitteri uviedol, že SpaceX má 1469 aktívnych satelitov Starlink a 272 satelitov sa čoskoro presunie na operačné obežné dráhy. Amazon, ktorý sa zaviazal vynaložiť najmenej 10 miliárd dolárov na vybudovanie 3236 takýchto satelitov v rámci svojho programu Project Kuiper, samostatne vyjadrila znepokojenie nad plánom spoločnosti SpaceX u FCC, rovnako ako Dish Network.

Amazon uviedol, že v rámci žiadosti SpaceX „by najmenej stovky a potenciálne viac ako desaťtisíc satelitov SpaceX mohli pracovať v rovnakých výškach ako systém Kuiper“. Varovala, že „dôsledkom tohto prekrývania obežných dráh by bolo dramatické zvýšenie rizík a inej záťaže pre Kuiperov systém“, a požiadala FCC, aby stanovila „primerané podmienky“. Hoci je satelitná technológia mimoriadne nákladná, môže poskytovať vysokorýchlostný internet ľuďom, ktorí žijú na vidieku alebo na ťažko dostupných miestach, kam nedosiahnu optické káble ani mobilné veže. Táto technológia by tiež mohla byť dôležitou podporou v prípade hurikánov alebo iných prírodných katastrof, ktoré narušia komunikáciu.

Zdroj