Domov Novinky Nahradia sexuálne roboty s AI intimitu medzi ľuďmi?

Nahradia sexuálne roboty s AI intimitu medzi ľuďmi?

Zdielať

Bývalý riaditeľ Googlu predpovedá, že sexuálne roboty s umelou inteligenciou by mohli nahradiť ľudskú intimitu.

Mohla by umelá inteligencia prevziať našu prácu a nahradiť našich sexuálnych partnerov? Bývalý manažér Mo Gawdat vyslovil prekvapivú predpoveď: prichádzajú hyper realistickí sexuálni roboti s umelou inteligenciou, ktorí by mohli nahradiť intímne ľudské vzťahy. V podcaste bývalý obchodný riaditeľ vyhlásil, že virtuálna realita a rozšírená realita čoskoro umožnia ľuďom mať simulované sexuálne zážitky, ktoré budú na nerozoznanie od skutočného života. „Len si predstavte všetky tie ilúzie, ktoré teraz nie sme schopní rozlúštiť, ilúzie od pravdy,“ povedal Gawdat v podcaste. „Sex sa napokon odohráva v mozgu. Jeho fyzickú stránku nie je až také ťažké simulovať.“ Vývoj, ako je Neuralink, ktorý priamo spája techniku s nervovým systémom, by mohol odstrániť potrebu ľudských partnerov. Ak môžete pomocou techniky cítiť to, čo cíti váš partner, uvažoval Gawdat, „načo by ste v prvom rade potrebovali inú bytosť?“

Gawdat tvrdil, že aj emocionálne a mentálne aspekty vzťahov možno umelo obnoviť prostredníctvom signalizácie v mozgu. Odmietol tiež debaty o tom, či sú roboti s umelou inteligenciou skutočne cítiaci, a povedal, že táto otázka je irelevantná, ak ľudia veria, že ilúzie sú skutočné. Podľa Gawdata myšlienka sexu s fyzickými sexuálnymi robotmi v porovnaní so zapojením sa do virtuálnych sexuálnych zážitkov poháňaných umelou inteligenciou slúži rovnakému účelu a v budúcnosti bude prijatá. „Ak vás dokážeme presvedčiť, že tento sexuálny robot je živý alebo že sexuálny zážitok v náhlavnej súprave pre virtuálnu realitu alebo v náhlavnej súprave pre rozšírenú realitu je živý, je skutočný, potom je to tak,“ povedal. Nech sú jeho názory akokoľvek provokatívne, sú v súlade s ďalšími nedávnymi udalosťami na pomedzí umelej inteligencie, intimity a obchodu.

Podnikateľka Caryn Marjorie vytvorila chatbota s umelou inteligenciou na báze GPT, CarynAI, ktorého si doteraz zaplatilo viac ako 1,000 ľudí. Správy sú šifrované, aby sa zmiernili obavy o súkromie, ale etické obavy z manipulácie zraniteľných osôb pretrvávajú. Medzitým komunity AI aktívne vytvárajú necenzurované chatboty na sexuálne rolové hry a uspokojuje ich už len to, že si veci prečítajú, nieto ešte, že ich ohmatajú. Nové necenzurované modely AI s otvoreným zdrojovým kódom umožňujú komukoľvek prispôsobiť si osobnosť, často spôsobmi, ktoré spoločnosť môže považovať za pochybné. S rozširovaním umelej inteligencie vznikajú podobné problémy v oblasti práva, náboženstva, medicíny a ďalších oblastiach. Boti teraz píšu spravodajské články, ponúkajú terapiu a dokonca poskytujú duchovné poradenstvo. Diskusia o etických a morálnych aspektoch tohto rozvíjajúceho sa prostredia je polarizovaná.

Na jednej strane sa kritici zasadzujú za zastavenie výskumu a vývoja v obave z hroziaceho prevzatia priemyselných odvetví založených na vedomostiach a ľudských vzťahoch umelou inteligenciou. Na druhej strane zástancovia vidia potenciál v schopnosti AI uspokojovať ľudské túžby a fantázie. Pokiaľ ide o otázku vnímavosti AI, Gawdat tvrdí, že je irelevantná, ak je ľudský mozog presvedčený o pravosti robota. Zrýchľujúce sa tempo vývoja AI zaručuje čoraz častejšie kolízie s pálčivými spoločenskými otázkami. Sme pripravení prejsť od „lásky na prvý pohľad“ k „láske na prvý podnet“? Naša predstava o „rozhovore na vankúš“ možno čoskoro zamieri k zásadnej softvérovej aktualizácii.

Zdroj