Domov Novinky Musk chce kúpiť OpenAI za takmer 100 miliárd dolárov

Musk chce kúpiť OpenAI za takmer 100 miliárd dolárov

Zdielať

Obchod storočia alebo boj o budúcnosť umelej inteligencie?

Elon Musk, jeden z najbohatších ľudí na svete a zakladateľ spoločností ako Tesla, SpaceX či xAI, opäť rozvíril vody technologického sveta. Tentokrát oznámil, že vedie skupinu investorov, ktorá predložila ponuku na odkúpenie neziskovej časti OpenAI za 97,4 miliardy dolárov. Tento krok prichádza v čase, keď OpenAI, známa najmä vďaka svojej umelej inteligencii ChatGPT, prechádza zásadnými zmenami pod vedením svojho generálneho riaditeľa Sama Altmana.

Elon Musk, ktorý bol jedným zo spoluzakladateľov OpenAI v roku 2015, sa netají svojimi obavami z nekontrolovaného rozvoja umelej inteligencie. Po odchode zo spoločnosti v roku 2018, spôsobenom nezhodami ohľadom jej smerovania, sa Musk rozhodol znovu zasiahnuť. Muskova ponuka zahŕňa odkúpenie všetkých neziskových aktív OpenAI, pričom jeho cieľom je zabezpečiť, aby sa firma vrátila k svojej pôvodnej misii.

Táto misia spočívala v zodpovednom vývoji umelej inteligencie, ktorá by slúžila ľudstvu, a nie v maximalizácii zisku. Pod vedením Sama Altmana sa OpenAI postupne mení na spoločnosť so zameraním na zisk. Altman momentálne rokuje o investíciách vo výške 40 miliárd dolárov, ktoré by mohli zvýšiť hodnotu firmy na 340 miliárd dolárov. Okrem toho pripravuje masívny projekt infraštruktúry umelej inteligencie s názvom Stargate, ktorý má stáť až 500 miliárd dolárov.

Altmanova vízia však naráža na odpor nielen zo strany Muska, ale aj ďalších technologických gigantov, ako je Meta. Musk obvinil Altmana z toho, že sa odklonil od pôvodnej neziskovej misie OpenAI a spolupracuje s Microsoftom na dominancii v oblasti umelej inteligencie. Sam Altman na Muskovu ponuku reagoval rýchlo a ironicky. Na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) napísal: „Nie, ďakujeme, ale ak chcete, odkúpime Twitter za 9,74 miliardy dolárov.“

Táto suma je hlboko pod hodnotou, ktorú Musk zaplatil za Twitter v roku 2022, keď za sociálnu sieť zaplatil 44 miliárd dolárov. Altman zároveň v správe zamestnancom zdôraznil, že štruktúra OpenAI zabezpečuje, aby žiadna jednotlivá osoba nemohla prevziať kontrolu nad spoločnosťou. Muskova ponuka je podporovaná koalíciou významných investorov, vrátane jeho vlastnej xAI a ďalších.

Táto skupina je pripravená vyrovnať alebo prekonať akúkoľvek vyššiu ponuku, čo môže výrazne skomplikovať Altmanove plány. Musk zároveň podal sériu právnych sťažností, v ktorých obvinil OpenAI z porušenia pôvodnej neziskovej misie a z podhodnotenia jej aktív pri prechode na ziskovú. Podľa neho je nevyhnutné, aby nezisková časť OpenAI dostala spravodlivú kompenzáciu za to, čo jej vedenie odoberá – kontrolu nad jednou z najtransformačnejších technológií našej doby.

Muskova ponuka prichádza v čase, keď OpenAI čelí viacerým výzvam. Okrem právnych sporov s Muskom a odporu zo strany Meta sa spoločnosť snaží získať financovanie na ambiciózne projekty, ako je Stargate. Táto neistota môže ovplyvniť schopnosť OpenAI prilákať nových investorov a realizovať svoje plány. Altman však zostáva odhodlaný dokončiť transformáciu OpenAI na ziskovú firmu do konca roka 2026.

Tento proces (transformácie) zahŕňa vytvorenie novej štruktúry, v ktorej nezisková časť bude vlastniť podiel v ziskovej spoločnosti. Muskova snaha odkúpiť OpenAI za takmer 100 miliárd dolárov nie je len obchodným ťahom, ale aj bojom o budúcnosť umelej inteligencie. Zatiaľ čo Altman sa zameriava na komerčný rozvoj a masívne investície, Musk sa snaží vrátiť OpenAI k jej pôvodnej misii – byť open-source platformou zameranou na bezpečnosť a prospech celého ľudstva.

Tento konflikt medzi dvoma technologickými vizionármi odráža širšiu diskusiu o tom, akým smerom by sa mala uberať umelá inteligencia. Bude to cesta maximalizácie zisku, alebo zodpovedného vývoja pre dobro spoločnosti? Odpoveď na túto otázku môže mať zásadný vplyv na budúcnosť technológií a ich vplyv na svet.

Zdroj