Domov Novinky Microsoft oznámil aktualizácie Windows 11, Edge a Teams

Microsoft oznámil aktualizácie Windows 11, Edge a Teams

Zdielať

Microsoft na vývojárskej konferencii Build 2022 oznámil zoznam aktualizácií, ktorých cieľom je zlepšiť produktivitu vo Windows, Edge a Teams.

Softvérový gigant oznámil množstvo aktualizácií obchodu Microsoft Store vrátane možnosti zobrazovať reklamy a umožniť používateľom obnoviť aplikácie pri prechode na nový počítač, aby vývojárom poskytol spôsoby, ako urobiť svoje aplikácie lepšie objaviteľnými a udržať si používateľov. Okrem toho v spolupráci so spoločnosťou Qualcomm predstavil Project Volterra ako nový minipočítač, ktorý má vývojárom pomôcť vytvárať cloudové riešenia umelej inteligencie (AI). Systém Windows 11 bol od svojho uvedenia na trh v októbri minulého roka jednou z oblastí, na ktoré sa gigant najviac sústredil. Hoci nový operačný systém osviežil používateľské prostredie funkciami vrátane ponuky Štart zarovnanej na stred a widgetov, redmondská spoločnosť prináša vylepšenia týchto funkcií s cieľom zlepšiť používateľský zážitok. Na tohtoročnej virtuálnej konferencii výrobca oznámil, že čoskoro zavedie možnosť zobrazovať aplikácie dostupné v obchode priamo pomocou vyhľadávania na počítačoch. Táto funkcia bude spočiatku dostupná pre používateľov programu Windows Insiders a jej cieľom je umožniť vývojárom, aby svoje aplikácie sprístupnili bez toho, aby používateľov vyrušovali z ich toku. Používatelia uvidia pri každom zozname aplikácií, ktorý sa im zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania, tlačidlo Získať z obchodu, aby si mohli nainštalovať aplikácie podľa vlastného výberu bez toho, aby museli pristupovať k obchodu.

Používatelia systému získajú aj funkciu, ktorá im umožní automaticky obnovovať aplikácie priamo z obchodu Microsoft Store. „To pomôže aj vývojárom udržať si svojich zákazníkov bez toho, aby museli zákazníkom pripomínať, aby si znovu stiahli svoju aplikáciu,“ uviedla spoločnosť. Funkcia umožňujúca používateľom obnoviť svoje aplikácie bude spočiatku dostupná na testovanie v kanáli Windows Insider v blízkej budúcnosti. Firma tiež rozširuje náhľad obchodu Amazon Appstore o spúšťanie aplikácií pre Android v systéme. V súčasnosti je náhľad dostupný v USA a dostáva sa do ďalších piatich krajín, a to do Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a Spojeného kráľovstva. Rozšírenie sa uskutoční do konca roka, uviedla spoločnosť. Okrem toho výrobca systému predstavil službu Microsoft Store Ads, ktorá vývojárom pomáha spúšťať reklamné kampane priamo v obchode. Pomôže to spoločnosti rozšíriť príjmy pochádzajúce z obchodu a umožní vývojárom zlepšiť objaviteľnosť ich aplikácií. Reklamy v obchode sa začnú zobrazovať prostredníctvom pilotného projektu založeného na Microsoft Advertising, ktorý bude spustený čoskoro, uviedla spoločnosť. Gigant tiež zrušil program čakacích zoznamov pre aplikácie Win32 v obchode a otvára ho pre všetkých vývojárov aplikácií. Aktualizácia pomôže najmä zvýšiť počet aplikácií dostupných v obchode na stiahnutie v systémoch.

Okrem aktualizácií zameraných na Microsoft Store spoločnosť na konferencii oznámila podporu widgetov tretích strán v systéme. Spoločnosť uviedla, že vývojári budú môcť od konca tohto roka začať vytvárať widgety ako „sprievodné zážitky“ pre svoje aplikácie Win32 a progresívne webové aplikácie (PWA) v systéme. Nové skúsenosti budú podporované adaptívnymi kartami. OneNote dostane aj aktualizovaný vizuálny dizajn, ktorý bude vyzerať a bude mať funkcie pera a hlasu inšpirované systémom. K dispozícii bude moderný vizuál, ktorý prinesie svieži používateľský zážitok. Aplikácia na tvorbu poznámok dostane aj funkcie umelej inteligencie na rozpoznávanie vstupov z hlasu vo forme diktátov, obrázkov pomocou zabudovaného fotoaparátu zariadenia a prostredníctvom rukopisu cez pero stylus. Zatiaľ čo sa firma budúci mesiac rozlúči s prehliadačom Internet Explorer, v prehliadači Edge zlepšuje používateľské skúsenosti, aby vyplnil medzeru po svojom staršom prehliadači a vytvoril z novej ponuky konkurenčnú možnosť voči prehliadačom Google Chrome, Mozilla Firefox a Apple Safari. Jednou z najväčších zmien, ktoré Edge dostal v rámci oznámení na Buildu, je všeobecná dostupnosť WebView2 pre WinUI 2 a Universal Windows Platform (UWP). Nové vstavané webové ovládanie je postavené na platforme Microsoft Edge Chromium.

S odvolaním sa na poznatky o výkone od spoločnosti Cerner Corporation spoločnosť uviedla, že WebView2 pomohol priniesť zlepšenia vrátane o 85% kratšieho času vykresľovania, o 33% nižšieho využitia procesora a o 32% menšieho využitia pamäte v porovnaní s tradičnými riešeniami dostupnými v prehliadači Internet Explorer. Firma tiež vylepšuje PWA v prehliadači tým, že umožňuje nové API a zlepšuje ich oznámenia. Spoločnosť uviedla, že základné vylepšenia umožnia, aby sa oznámenia prichádzajúce z PWA zobrazovali ako oznámenia prichádzajúce z natívnej aplikácie. Používatelia budú mať tiež prístup k funkciám vrátane používateľského rozhrania zdieľania natívnej platformy na zdieľanie súborov v PWA. Okrem toho pridáva používateľom možnosť nájsť PWA popri natívnych aplikáciách v obchode. Stránka aplikácií v prehliadači bola tiež aktualizovaná s vylepšeným rozhraním. Výrobca okrem toho vyvinul nové prostredie Apps Hub a umožnil synchronizáciu aplikácií medzi zariadeniami v prehliadači s cieľom zlepšiť používateľský komfort. Edge dostáva aj zjednodušené rozhranie DevTools, ktoré prináša nový kompaktný a prispôsobiteľný panel aktivít. Ten prinesie viac ako 30 nástrojov, ktoré pomôžu prispôsobiť pracovné postupy vývojárov.

Microsoft Teams na tohtoročnej konferencii získal funkciu s názvom Live Share, ktorá umožní používateľom zdieľať aplikácie vo virtuálnych stretnutiach. Podľa spoločnosti pomôže pri spoločnom sledovaní, editovaní a tvorbe v rámci stretnutí Teams. Vývojári dostanú nové náhľadové rozšírenia prostredníctvom Teams SDK, ktoré im umožnia vytvárať zážitky Live Share pre svoje aplikácie. Spočiatku na novej funkcii postavili svoje skúsenosti spoločnosti ako Frame.io, Hexagon, Skillsoft, MakeCode, Accenture, Parabol a Breakthru. Okrem služby Live Share spoločnosť predstavila aj nástroj na tvorbu vzorových aplikácií Azure Communication Services, ktorý vývojárom umožňuje vytvoriť a nasadiť vzorovú aplikáciu pre virtuálne stretnutia. Používatelia budú môcť použiť vzorovú aplikáciu na rezerváciu stretnutí a pripojenie sa k stretnutiu. Spoločnosť oznámila všeobecnú dostupnosť nového balíka Teams SDK, ktorý pomôže vývojárom vytvárať aplikácie pre Teams, Outlook a Office pomocou jedinej aplikácie a modelu nasadenia. Vývojári ponúkajúci aplikácie budú môcť začať poskytovať aj bezplatné verzie svojich ponúk, keďže firma v rámci svojho videokonferenčného riešenia zaviedla nákup v aplikácii.

Na tohtoročnej konferencii Build spoločnosť oznámila aplikáciu Power Apps so schopnosťou generovať funkčnú aplikáciu s nízkym kódom zo vstupov, ako sú súbory návrhu Figma, PDF, papierové formuláre a dokonca aj obrázok ručne nakreslenej aplikácie. Firma použila technológiu kognitívnej umelej inteligencie, ktorá umožňuje aplikáciám Power Apps skenovať vstupy a vytvárať funkčné ovládacie prvky aplikácie. Aplikácie vytvorené novou skúsenosťou budú mať aj dátové úložisko. Microsoft tiež spolupracoval so spoločnosťou Qualcomm na predstavení projektu Volterra: novej vývojárskej sady založenej na výpočtovej platforme Snapdragon. Jej cieľom je pomôcť vývojárom vytvárať nové aplikácie umelej inteligencie pomocou súpravy nástrojov Qualcomm Neural Processing SDK for Windows. Mini-PC nesie špecializovanú jednotku na spracovanie neurónov (NPU), ktorá natívne spracováva algoritmy AI.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno