Domov Novinky Microsoft a Intel umožňujú Rusku sťahovať ovládače

Microsoft a Intel umožňujú Rusku sťahovať ovládače

Zdielať

Intel v tichosti obnovil podporu Ruska a odblokovala sťahovanie softvéru, Microsoft údajne obnovil aj aktualizácie systému Windows 11.

Viaceré správy v ruských médiách tvrdia, že Intel, ktorý prestal podnikať v Rusku a Bielorusku kvôli sankciám USA uvaleným v dôsledku vojny na Ukrajine, obnovil sťahovania ovládačov a softvéru v krajine. Bezprostredne po sankciách USA si ruskí používatelia nemohli sťahovať softvér spoločnosti. Tieto správy tiež naznačujú, že Microsoft teraz v tichosti obnovil automatické aktualizácie systému Windows 11 pre ruských používateľov. „V poslednom čase nedošlo k žiadnym zmenám v našich operáciách,“ povedal hovorca Intel. „Vo februári a marci 2022 Intel pozastavil všetky dodávky zákazníkom v Rusku, resp. v Bielorusku. V apríli 2022 oznámil, že pozastavuje svoje obchodné operácie v Rusku“.

„Intel naďalej dodržiava všetky platné vývozné predpisy a sankcie v krajinách, v ktorých pôsobí. To zahŕňa dodržiavanie sankcií a kontrol vývozu proti Rusku a Bielorusku, ktoré vydali USA a spojenecké krajiny. Prístup k zdrojom, ktoré spĺňajú požiadavky na aktualizáciu ovládačov, ako sú napríklad Intel Download Center a Intel Download Support Assistant (IDSA), sú súčasťou záručných záväzkov spoločnosti Intel.“ Napriek tomu zdroje blízke tejto záležitosti tvrdia, že spoločnosť spočiatku zablokovala sťahovanie softvéru uvedeného vo vyhlásení v Rusku, potom obnovila prístup v druhej polovici minulého roka. To odôvodňuje vyhlásenie Intelu, že zmeny neboli „nedávne“. Softvér Intel Driver and Support Assistant (DSA) na stiahnutie je teraz ruským používateľom voľne dostupný z dôvodu záručných záväzkov spoločnosti.

Zo správ ruských médií vyplýva, že prvotné blokovanie sťahovania zo strany Intelu sa začalo 25. februára 2022 a zrejme sa zakladá na geografickej polohe používateľa. Jednotlivci aj spoločnosti v Rusku tak nemali prístup k súborom na stiahnutie z oficiálnej stránky, takže museli podvrhnúť svoju IP adresu pomocou VPN, použiť torrenty alebo nájsť kópie ovládačov uložené na rôznych fórach. Podľa ruských médií „experti“ tvrdili, že blokovanie bránilo spoločnosti plniť si záručné záväzky voči ruským používateľom. Ruské médiá uvádzajú, že od 11. januára 2023 bolo možné pristupovať k portálu Intel na sťahovanie bez spoofingu IP. Musela však nájsť sekciu na sťahovanie cez Yandex alebo Google, keďže hlavná stránka Intel Rusko stále nie je priamo prístupná.

Zaujímavé je, že aktualizácie ovládačov sú podľa všetkého dostupné len prostredníctvom nástroja na automatické sťahovanie. Hoci softvér Driver and Support Assistant, ktorý automaticky inštaluje alebo aktualizuje ovládače, je voľne dostupný na používanie, výstup tvrdí, že neumožňuje priame sťahovanie ovládačov bez predchádzajúcej registrácie a vytvorenia profilu na ruskej webovej lokalite, čo nie je povolené z ruskej IP adresy. V správach sa tiež tvrdí, že Microsoft teraz v tichosti obnovila povoľovanie aktualizácií systému Windows 11 v rámci krajiny, hoci neumožňuje sťahovanie operačného systému. Firma na otázky o opätovne povolených aktualizáciách systému Windows 11 odpovedala: „Ako sme sa už predtým podelili, zastavili sme predaj všetkých nových produktov a služieb v Rusku a dodržiavame sankcie zo strany EÚ, Spojeného kráľovstva a USA.“ – hovorca spoločnosti Microsoft.

Vyhlásenie spoločnosti sa nezaoberá otázkou, či opätovne povolila aktualizácie pre ruských používateľov (týka sa len predaja nových produktov a služieb) a v poskytnutom blogovom príspevku sa neuvádza ani politika firmy pre službu Windows Update, ktorá bola predtým zakázaná. Správa tiež vyzdvihuje takzvaný „paralelný“ dovoz do krajiny a z toho vyplývajúce rozšírenie ľahko dostupných produktov Intel v ruských internetových obchodoch. Paralelný dovoz je jednoducho dovoz zo šedého trhu, čo znamená, že nie je autorizovaný spoločnosťou, ktorá výrobok vyrába. Rusko v dôsledku amerických sankcií dekriminalizovalo a podporilo tento dovoz, čím sa vyhlo obmedzeniam pre produkty spoločností ako Intel, AMD a Apple.

Zdroj