Domov Novinky Michigan Micro Mote: Miniatúrny PC špendlíkovej hlavičky

Michigan Micro Mote: Miniatúrny PC špendlíkovej hlavičky

Zdielať

Univerzita v Michigane po niekoľkoročnom výskume predstavila prototyp počítača, ktorý jasne ukazuje, kam až sa dá v miniaturizácii zájsť. Michigan Micro Mote je počítač o veľkosti len 1 milimeter kubický, čím hravo tromfne všetko doteraz predstavené miniatúrne počítače.

michigan micro mote 01

Zariadenie svojou rekordne malou veľkosťou môže byť využitý hlavne v medicíne, kedže napriek rozmerom dokáže snímať pohyb, zachytávať fotografie, detekovať teplotu či používať rádiovú komunikáciu. To by sa mohlo využiť pri liečení pacientov, ktorým by sa takýto čip mohol implantovať pod kožu a dokázal by monitorovať celú škálu potrebných údajom o tlaku a srdcovom tepe.

Počítač využíva na komunikáciu svetlo, presnejšie povedané vysokofrekvenčné záblesky. Týmto sa dokáže preprogramovať na novú úlohu, odovzdať údaje na spracovanie centrálnemu počítaču, ale takéto svetlo dokáže aj dobiť miniatúrnu integrovanú batériu. Výborná správa ale je, že tú dokáže nabiť aj obyčajné vnútorné osvetlenie.

michigan micro mote 02

Vnútri nájdeme malý procesor Phoenix, ktorý celé toto zariadenie obsluhuje. V pohotovostnom režime spotrebuje len 500 pW, čo je len jedna bilióntina Wattu. Tento počítač je po rokov výskumu pripravený na sériovú výrobu, avšak napriek tomu si vedci stále lámu hlavu nad tým, ako by dokázali vytvoriť ešte menšie zariadenie.

Zdroj: Hexus.net