Domov Novinky Malvér MrbMiner napadol tisíce Microsoft SQL serverov

Malvér MrbMiner napadol tisíce Microsoft SQL serverov

Zdielať

Posledných pár mesiacov si povesť vybudoval nový gang hackerov, ktorý sa nabúrava do slabo zaheslovaných serverov SQL databáz od firmy Microsoft (MSSQL). Infikované servery následne využíva na ťažbu kryptomien.

Názov MrbMiner dal skupine hackerov a ich malvéru čínsky tech-gigant Tencent v správe, ktorú publikoval tento mesiac. Výskumníci zároveň avizovali i tisíce napadnutých databáz. Podľa výskumníkov záškodníci nenechali nič na náhodu a vytvorili verzie malvéru aj pre servery Linux a systémy založené na ARM. Hackeri získavajú administrátorský prístup ku MSSQL serverom za pomoci brute-force útoku. Po získaní prístupu do systému si vytvoria perzistenciu pomocou inštalácie assm.exe súboru.

V neposlednom rade naviažu komunikáciu s C&C serverom a spojazdnia aplikáciu na dolovanie kryptomeny Monero (XMR). Jedna z Monero peňaženiek, ktorú MrbMiner použili na skladovanie kryptomien vyťažených pomocou prístupu k MSSQL severom, uchovávala v prepočte približne 630 dolárov. Administrátori môžu prítomnosť napadnutia MrbMinerom v systéme detekovať podľa prihlasovacieho mena „Default” a hesla „@fg125kjnhn987″.

Zdroj: CS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno