Domov Novinky Legenda medzi komunikátormi končí

Legenda medzi komunikátormi končí

Zdielať

Kedysi populárna aplikácia na posielanie instantných správ pomaly končí.

Skratka znamená „I Seek You“. Platforma bola mimoriadne populárna na Slovensku, Českej republike a tiež v Rusku a bývalých republikách ZSSR, Nemecku a Izraeli. Súčasní vlastníci komunikátora na svojej webstránke uviedli strohé vyhlásenie, že služba bude ukončená dňa 26. júna. ICQ pôvodne vyvíjal izraelský Mirabilis a to už v roku 1996, o dva roky neskôr ju kúpilo americké AOL (pôvodne známe aj ako America Online) a v roku 2010 sa dostalo pod krídla ruskej investičnej firmy Digital Sky Technologies.

V súčasnosti ho vlastní spoločnosť, ktorá sa v súčasnosti po akvizíciách volá VK, a mimochodom vlastní aj služby Mail.ru a sociálnu sieť VK. Je to skratka pôvodného VKontakte, za ktorým stal aj Pavel Durov, autor Telegramu, až kým neodišiel. Na webe platformy je uvedené, že používatelia ICQ môžu pokračovať v komunikácií s priateľmi cez VK Messenger a s kolegami cez VK WorkSpace, čo vzhľadom k majiteľovi ICQ nie je náhoda.

Komunikátor teda vznikol v dobách Windows 95 a pred masovým rozšírením internetového pripojenia. Na komunikáciu sa samozrejme využívali stolné počítače a notebooky, smartfóny spred doby iPhonu, Androidu a Symbianu neboli podporované. V našich končinách malo ICQ veľmi silnú pozíciu, podobne ako v susednom Česku, vo februári 2008 mala služba na Slovensku až 651-tisíc používateľov.

V roku 2001, v časoch najväčšej slávy, mala služba viac ako 100 miliónov účtov, čo vzhľadom k pomerne nízkemu celosvetovému rozšíreniu internetu v domácnostiach bolo obrovské číslo. ICQ bolo známe svojím oficiálnym komunikátorom, ktorého súčasťou boli aj hry a reklamy, čo spolu s niekedy pomalým reagovaním softvéru viedlo mnohých používateľov k alternatívnym klientom, proti ktorým tvorcovia ICQ aktívne bojovali.

Populárne klienty boli napríklad QIP, Trillian, Pidgin a Miranda. Boli to časy, keď sa v jednom komunikátore dalo zoskupiť viacero komunikačných protokolov a nebolo nutné pre každý inštalovať samostatnú aplikáciu. Dokonca aj Facebook Messenger sa dal sprístupniť cez protokol Jabber, až kým firma túto možnosť ukončila. ICQ boli unikátne tým, že sa nepoužívalo používateľské meno, e-mailová adresa alebo telefónne číslo ako to má v súčasnosti prakticky každý komunikátor.

Na identifikáciu slúžilo jedinečné číslo, ktoré má v súčasnosti 9 čísel, prvé registrované čísla však boli zložené zo 6 čísel, a na niektorých aukčných weboch sa aj predávali, nakoľko sa už nedajú zaregistrovať. Na Slovensku malo ICQ viacero mediálnych partnerov, ktorý doň dávali vlastné služby a reklamný priestor. Do roku 2009 to bol vyhľadávač Zoznam, od roku 2009 Centrum Holdings a od roku 2012 skupina CME, ktorá bola vtedajším vlastníkom televízie Markíza.

Aj napriek konkurencii ako Skype alebo MSN Messenger, úpadok ICQ v jeho silných trhoch začal s nástupom sociálnych sietí ako Facebook a taktiež s rastúcou konkurenciou v oblasti instant Messengerov. Popularitu naberali služby ako Messenger, WhatsApp, Viber a Telegram. ICQ nedostatočne zachytilo nástup moderných smartfónov a neponúkalo služby a funkcie, ktoré iné služby mali.

Postupne ako masy odchádzali z komunikátora, odchádzali aj skalní fanúšikovia a služba je v súčasnosti na okraji záujmu a používa sa väčšinou len v špecifických prípadoch, napríklad v komunikácii s uzavretou skupinou priateľov. Preto sa majiteľ služby rozhodol, že túto legendu pôvodom z 90. rokov po takmer 28 rokoch činnosti nadobro ukončí.

Zdroj