Domov Novinky Košickí študenti vyrobili bezodpadové fixky

Košickí študenti vyrobili bezodpadové fixky

Zdielať

Šikovní košickí študenti zaujali svet tým, že vyrobili bezodpadové fixky, ktoré nevysychajú a porazili všetkých.

Bezodpadové voskové markre na bielu tabuľu vyrábajú študenti z recyklovaného materiálu, najmä z odpadového vosku z tlačiarní. Dokážu tým ušetriť tony plastu. Východniari sa vo svete nestratia. Košickí gymnazisti Miroslava, Rebeka, Gréta, Jakub, Oszkár a Radka sa vďaka nevysychajúcej fixke Scribo stali najlepšou študentskou firmou sveta v súťaži The De La Vega Global Entrepreneurship Award. Po minuloročných úspechoch na európskom finále študentských firiem zaujali nápadom aj svetovú porotu. O ocenenie sa pritom uchádzalo šesť nominovaných najlepších študentských firiem z celého sveta. „Európu a predovšetkým Slovensko reprezentovala študentská firma Scribo, ktorá vyhrala v minulom školskom roku súťaž o európsku cenu za najlepšiu študentskú firmu a teraz aj svetové finále. Prvýkrát v 30-ročnej histórii JA Slovensko sme získali takéto významné ocenenie,“ povedala pyšne šéfka tejto organizácie Eva Vargová.

Študenti so svojim ekologickým nápadom nezapáchajúcich a nevysychajúcich markerov na bielu tabuľu porazili viac ako 375-tisíc študentov z celej Európy a vyše 1 milióna študentov z celého sveta, ktorí sa do projektu študentských firiem zapojili. Hoci úspešných študentov čaká maturita, po úspechu svojho nápadu uvažujú o niečom reálnom. „Naša študentská firma mala fungovať len rok, no vďaka úspechom na súťažiach sa to pretiahlo na dva roky. S ukončením štúdia táto firma skončí, no následne si môžeme vytvoriť už reálnu firmu, o čom aktívne uvažujeme,“ priznal pre portál čas.sk 19-ročný Jakub.

Fixky Scribo používajú už stovky firiem v 10 krajinách sveta. K dispozícii sú v štyroch farbách – čiernej, červenej, zelenej a modrej. Vyrábajú ich z tlačiarenského odpadu, do ktorého pridávajú škrob, olej i farbivo. Fixka získa dokonalé vlastnosti, najmä nevyschne.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno