Izraelský generálny prokurátor nariadil vyšetrovanie tvrdení NSO v kauze Pegasus.
Vo vyhlásení zo štvrtka sa uvádza, že začína vyšetrovanie používania technológie na sledovanie telefónov izraelskou políciou po správach, keď vyšetrovatelia neoprávnene sledovali ciele bez povolenia. Generálny prokurátor Avichai Mandelblit v štvorstranovom liste uviedol, že zatiaľ nenašiel dôkazy potvrdzujúce tvrdenia izraelského obchodného denníka Calcalist, v ktorom sa uvádza, že polícia monitorovala vodcov protestného hnutia proti vtedajšiemu premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, starostov a ďalších občanov bez povolenia súdu. Mandelblit však uviedol, že mnohé otázky zostávajú nezodpovedané a že vytvára vyšetrovací výbor na čele s najvyšším zástupcom.
Konkrétne prípady, ktoré noviny spomínajú, „vyvolávajú veľmi znepokojujúci obraz“, povedal, ale neposkytujú „dostatočne konkrétne informácie“ na identifikáciu prípadov údajného zneužitia. Mandelblitov list prišiel niekoľko hodín po tom, ako šéf izraelskej polície uviedol, že nariadil rozsiahle vyšetrovanie tvrdení novín. V správe z tohto týždňa Calcalist uviedol, že polícia použila hackerský softvér NSO Group Pegasus na sledovanie niektorých Netanjahuových politických oponentov, ako aj celý rad ďalších údajných zneužití tejto technológie. Polícia túto správu odmietla ako nepresnú a uviedla, že pracuje len v súlade so zákonom. Zverejnenie však vyvolalo pobúrenie zo strany zákonodarcov a podnietilo viaceré vyšetrovania obvinení zo strany rôznych izraelských orgánov.
Skupina NSO Group neidentifikuje svojich klientov a tvrdí, že nemá vedomosť o tom, kto je terčom útokov. Spoločnosť tvrdí, že jej produkty sú určené na boj proti zločincom a teroristom a že nekontroluje, ako jej klienti softvér používajú. Izrael, ktorý spoločnosť reguluje, neuviedol, či jeho vlastné bezpečnostné zložky používajú špionážny softvér. Izraelská špionážna spoločnosť čelila rastúcej kontrole v súvislosti so svojím softvérom Pegasus, ktorý bol spojený so sledovaním aktivistov za ľudské práva, novinárov a politikov na celom svete. V novembri americké ministerstvo obchodu zaradilo spoločnosť NSO na čiernu listinu a zakázalo jej používať určité technológie v USA s tým, že jej nástroje sa používali na „vykonávanie nadnárodnej represie“.
Policajný komisár Kobi Šabtaj pri oznámení vyšetrovania uviedol, že polícia okamžite po zverejnení správy začala „dôkladné interné vyšetrovanie“, ktoré zatiaľ nezistilo žiadne prípady nezákonného sledovania. Vyzval noviny, aby poskytli „konkrétne údaje, ktoré nám umožnia preveriť údajné incidenty“. V utorkovom článku Calcalistu neboli uvedené mená osôb, ktorých telefóny boli údajne hacknuté, ani žiadne súčasné alebo bývalé zdroje z polície, vlády alebo NSO. Správa sa odvolávala na osem údajných príkladov, keď tajná policajná jednotka signálneho spravodajstva využívala Pegasus na sledovanie izraelských občanov vrátane hacknutia telefónov demonštrantov, starostov, osoby podozrivej z vraždy a odporcov jeruzalemského sprievodu hrdosti, a to všetko bez súdneho príkazu alebo dohľadu sudcu. Šabtaj uviedol, že „ak sa ukáže, že došlo k porušeniu konkrétnych predpisov, polícia pod mojím velením bude pracovať na zlepšení a náprave“, pričom prisľúbil úplnú transparentnosť. Zároveň obhajoval zákonné používanie takýchto technológií políciou na boj proti trestnej činnosti.