Domov Novinky Kaspersky zverejnil prehľad najväčších hrozieb v Európe

Kaspersky zverejnil prehľad najväčších hrozieb v Európe

Zdielať

Spoločnosť Kaspersky prezentovala na svojej výročnej konferencii Cyber Security Weekend prehľad najväčších kybernetických hrozieb, ktoré v súčasnosti postihujú Európu.

kaspersky-csw-europe-2016-01

Tento rok sa konferencia konala v dňoch 20. – 23. októbra na Malte za účasti bezpečnostných expertov spoločnosti z elitného tímu GReAT, zástupcov Národnej holandskej polície (Dutch National Police), novinárov, ako aj hostí zo sveta biznisu z celého regiónu strednej a východnej Európy, Izraela a Juhoafrickej republiky.

Hlavnou témou konferencie bol ransomvér – hrozba, ktorá predstavuje vážne riziko pre finančnú a dátovú bezpečnosť spotrebiteľov aj firiem. Analýza IT hrozieb spoločnosti naznačuje, že v treťom kvartáli roku 2016 sa 33% používateľov v Európe stretlo s bezpečnostným incidentom pochádzajúcim z lokálnej siete alebo vymeniteľného zariadenia, v 15% prípadov išlo o internetové hrozby.

Kaspersky IT Threats SMB 01

Štatistiky zaznamenané v rámci Kaspersky Security Network za obdobie od júla do septembra 2016 ukazujú, že Ukrajina naďalej zostáva krajinou s najvyšším počtom používateľov vystavených lokálnym hrozbám (57,9%), nasleduje Izrael s 38,5%, Srbsko a Grécko (obe krajiny 37,6%) a Juhoafrická republika (36%). Na Slovensku to bolo 25%.

Najviac internetových hrozieb bolo zaznamenaných v Slovinsku (23,9% KSN používateľov), na Ukrajine (21,8%) a v Španielsku a Grécku (vyše 20%). Slovenská republika sa s 13% nachádza v rebríčku medzi krajinami s o niečo nižším počtom online hrozieb (vedľa Nemecka, Estónska, Litvy či Maďarska).

kaspersky-csw-europe-2016-02

V roku 2015 a začiatkom roku 2016 spoločnosť Kaspersky zaznamenala viac ako 2 milióny ransomvérových kybernetických útokov, pričom mnohé z nich vyvolali aj reakciu verejnosti. V porovnaní s obdobím 2014 – 2015 sa počet ransomvérových útokov v korporátnom sektore zvýšil až šesťnásobne.

Keďže kyberkriminálnici čoraz viac využívajú ransomvér, tento typ malvéru by mohol mať dokonca väčší rozsah ako Trojan zameraný na bankové služby. Podľa prieskumu 2016 Corporate IT security Risks (IT riziká pre korporácie 2016) sa 20% firiem na celom svete za posledných 12 mesiacov stretlo s útokom spôsobeným ransomvérom.

Kaspersky IT Threats SMB 02

V Európe sa tento problém zdá byť ešte výraznejším, keďže takejto hrozbe čelilo až 28% firiem. V Juhoafrickej republike je to o niečo menej – 19%. Ransomvér sa netýka iba požívateľov PC, ale aj mobilných platforiem. V druhom kvartáli 2016 bolo zaznamenaných 83 048 škodlivých inštalácií vyvinutých práve pre mobilné telefóny.

S cieľom pomôcť firmám znížiť riziko infikovania ransomvérom vyvinula spoločnosť Kaspersky Lab bezplatný nástroj Anti-Ransomware Tool for Business, ako aj špeciálne anti-ransomvérové prvky v jeho hlavných riešeniach. Partner spustili tento rok aj portál No More Ransom, ktorého cieľom je informovať verejnosť o nebezpečenstve ransomvéru a pomôcť jeho obetiam pri opätovnom získavaní svojich dát.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno