Domov Novinky Kaspersky upozorňuje na hrozby vlastného PC vo firmách

Kaspersky upozorňuje na hrozby vlastného PC vo firmách

Zdielať

Podľa štúdie spoločnosti Kaspersky malé firmy často prehliadajú hrozby spojené s trendom BYOD (z angl. bring-your-own-device), keď zamestnanci môžu pri práci požívať svoj vlastný notebook alebo smartfón. Pritom mnohé malé spoločnosti použitie vlastného počítača alebo telefónu na pracovné účely vyslovene preferujú.

Mobile security

Paradoxom zostáva, že zatiaľ čo zamestnanci sa domnievajú, že za bezpečnosť mobilných zariadení zodpovedá firma, vedenie firiem verí, že BYOD pre nich nepredstavuje reálnu hrozbu a o zabezpečenie zariadení svojich zamestnancov neprejavujú záujem.

Trend BYOD už nie je žiadnou novinkou, ale bežne akceptovanou praxou, a to nielen v malých firmách s menej ako 25 zamestnancami, ale aj vo veľkých korporáciách. Štúdia Kaspersky Lab ukázala, že celosvetovo svoje súkromné zariadenia na prácu používajú až dve tretiny (62%) zamestnancov a majiteľov firiem. Postoj k ochrane dát na mobilných zariadeniach je ale od ideálneho stavu na míle vzdialený.

Mobile security_2

Tretina zamestnávateľov a majiteľov malých firiem nevníma ako riziko to, že zamestnanci pri práci používajú svoje súkromné mobilné zariadenia. Riziko krádeže dát z mobilného zariadenia zamestnanca ich neznepokojuje a preto mu nevenujú pozornosť. Takýto prístup predstavuje pre firemné siete vážnu zraniteľnosť, ktorá môže byť zneužitá kyberzločincami, ale i konkurenciou.

Napriek názoru, že stratené zariadenie nemôže spôsobiť škodu, vždy existuje riziko finančnej ujmy, napríklad kvôli strate klientskej základne. Zástupcovia väčších spoločností sa straty osobných zariadení zamestnancov obávajú omnoho častejšie. 58% z nich sa domnieva, že by strata alebo odcudzenie zariadenia mohlo spoločnosti spôsobiť škodu.

Dôležité je tiež vzdelávať zamestnancov o hrozbách phishingových útokov, či o rôznych trikoch z oblasti sociálneho inžinierstva, ako sú napríklad podvodné telefonáty z banky či polície za účelom získania informácií, ktoré používatelia dostali v poslednej SMS správe. Môže sa jednať o reálne jednorazové heslá k bankovým účtom, Apple ID alebo Google ID.

Zdroj: TS