Domov Novinky Jeden podpis delí TikTok od zákazu v prvom štáte USA

Jeden podpis delí TikTok od zákazu v prvom štáte USA

Zdielať

Montana je len krok od toho, aby sa stala prvým štátom, ktorý zakáže TikTok.

Po tom, čo návrh zákona o zákaze tejto aplikácie na tvorbu krátkych videí prešiel v Montane pomerom hlasov 54:43, smeruje legislatíva na stôl guvernéra Grega Gianforteho. Ak zákon podpíše, platforma nebude môcť v štáte Montana fungovať a obchody s aplikáciami v štáte budú mať zakázané ponúkať ho na stiahnutie. Ak guvernér skutočne pripojí svoj podpis pod návrh zákona, zákaz by sa začal uplatňovať v januári. Brooke Stroykeová, hovorkyňa guvernéra, uviedla: „Guvernér dôkladne zváži každý návrh zákona, ktorý mu zákonodarný zbor pošle na stôl.“ Už v decembri Gianforte zakázal používať platformu na zariadeniach vo vlastníctve štátnej správy a o mesiac neskôr presvedčil Montanskú univerzitu, aby urobila to isté – čo aj urobila.

TikTok vydal vyhlásenie, v ktorom sa odvoláva na prvý dodatok a zároveň naznačuje možnú žalobu. „Obhajcovia zákona priznali, že nemajú žiadny uskutočniteľný plán na sfunkčnenie tohto pokusu o cenzúru amerických hlasov a že o ústavnosti zákona rozhodnú súdy,“ uviedla hovorkyňa Brooke Oberwetterová. „Budeme naďalej bojovať za používateľov a tvorcov v Montane, ktorých živobytie a práva vyplývajúce z prvého dodatku sú ohrozené týmto hrozným prekročením vládnych právomocí.“ V návrhu zákona sa spomína aj „nebezpečný obsah“ a „nebezpečné výzvy“. Docentka Syrakúzskej univerzity a odborníčka na prvý dodatok Lynn Greenkyová uviedla, že legislatíva je taká vágna, že je „prakticky nevykonateľná“.

Okrem obáv z obsahu, ktorý niektorí tvorcovia šíria medzi Američanmi, sa vláda USA obáva aj spoločnosti, ktorá TikTok vlastní, čínskej firmy ByteDance. Ako každá čínska technologická spoločnosť, aj táto môže byť donútená odovzdať údaje, ktoré zozbierala od amerických používateľov Komunistickej strane Číny. Minulý rok sa zistilo, že verzia TikTok pre iOS má klávesnicu v aplikácii, ktorá zhromažďuje stlačené klávesy. Trumpova aj Bidenova administratíva vyzvali ByteDance, aby vyčlenila americké prevádzky do americkej spoločnosti. Zaujímavé je, že verzia dostupná v Číne, Douyin, je tiež vlastnená rovnakou spoločnosťou. Tu sa však podobnosti končia, keďže Douyin sa zaoberá elektronickým obchodom a drží sa ďalej od kontroverzného obsahu, ktorý sa nachádza na TikToku, vďaka cenzúre čínskej vlády.

TikTok reagoval na žiadosti USA, aby ByteDance predala operácie v USA, tým, že prišiel s „Projektom Texas“, ktorý by vytvoril firewall okolo údajov v USA. To však nebude stačiť na uspokojenie zákonodarcov. Viac ako polovica z 50 štátov USA sa snaží obmedziť používanie. To znepokojuje Morgana Reeda, prezidenta združenia The App Association, ktoré dostáva polovicu svojich finančných prostriedkov od Apple. Reed sa obáva, že „hoci sa to môže začať TikTokom, zjavne sa to tým neskončí“. Skupina technologického priemyslu s názvom NetChoice, ktorej členom je aj TikTok, v piatok uviedla, že zákon SB419 porušuje ústavu USA. Carl Szabo, viceprezident a hlavný právny zástupca NetChoice, povedal: „Tento krok zákonodarného zboru v Montane vytvára nebezpečný precedens, že vláda sa môže pokúsiť zakázať akýkoľvek podnik, ktorý sa jej nepáči, bez jasných dôkazov o protiprávnom konaní.

Szabo dodal: „Ústava USA jasne zakazuje zákonodarcom prijímať zákony, ktoré kriminalizujú konkrétneho jednotlivca alebo podnik. Guvernér Greg Gianforte by mal tento jasne protiústavný zákon vetovať.“ A do veci sa vložila aj ACLU, ktorá napísala list, v ktorom sa uvádza: „Zákon SB 419 je cenzúrou – nespravodlivo by odrezal Montánčanov od platformy, kde sa vyjadrujú a vymieňajú si názory každý deň, a vytvoril by alarmujúci precedens pre nadmernú vládnu kontrolu nad tým, ako Montánčania používajú internet.“

Zdroj