Domov Novinky iOS 16.1 prináša očakávané nové funkcie. Ako ho nainštalovať?

iOS 16.1 prináša očakávané nové funkcie. Ako ho nainštalovať?

Zdielať

Používatelia sa môžu tešiť na niekoľko nových funkcií vrátane tých, ktoré boli oznámené pri prvom predstavení iOS 16.

Apple potvrdil, že iOS 16.1 je k dispozícii pre všetky rovnaké zariadenia, na ktorých je v súčasnosti možné spustiť iOS 16, čo znamená všetky iPhony poháňané SoC A11 Bionic a novšie, počnúc iPhonom 8, 8 Plus a iPhonom X. iOS 16.1 bude obsahovať obvyklé opravy chýb a vylepšenia, ale očakáva sa aj zavedenie viacerých hlavných funkcií iOS 16, ktoré neboli pripravené v čase jeho vydania. Používatelia iPhonov môžu prejsť do Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru a skontrolovať, či sa v ich zariadení nachádza iOS 16.1, alebo počkať na výzvu, ak majú povolené automatické aktualizácie. Systém iOS 16.1 zavedie niekoľko veľmi viditeľných nových funkcií, predovšetkým Živé aktivity, čo sú oznámenia, ktoré môžu zostať pripnuté na uzamknutej obrazovke používateľov a zobrazovať živé aktualizácie prebiehajúcich činností.

Môže ísť o športové výsledky, aktuálne správy a dokonca aj aktualizácie stavu aplikácií na doručovanie. Rozhranie API pre živé aktivity umožní vývojárom aplikácií tretích strán vytvárať integrácie so zamknutou obrazovkou systému a dokonca aj s tzv. Dynamic Island na zariadeniach iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Zdieľaná knižnica fotografií iCloud bola oznámená pri prvom náhľade systému iOS 16. Táto funkcia umožní používateľom, ktorí používajú rodinné zdieľanie iCloud, ukladať fotografie a videá priamo do spoločnej knižnice. Prístup k tejto fotoknižnici môže mať až šesť členov rodiny, ktorí si môžu vybrať, ktoré zo svojich existujúcich fotografií a videí do nej pridajú. V iOS 16.1 sa vracia aj toľko žiadaná ikona percent batérie v užitočnejšom avatare, ktorý skutočne vizuálne ukazuje úroveň nabitia batérie. Bude viditeľná aj na modeloch s menšími a menej rozlíšenými obrazovkami, ktoré ju v iOS 16 nemohli zobrazovať. Matter, nový komunikačný štandard pre inteligentné domácnosti a zariadenia internetu vecí, bude podporovaný od iOS 16.1.

To by mohlo pomôcť urýchliť zavádzanie príslušenstva pre inteligentnú domácnosť a vytvoriť jednotný ekosystém, ktorý sa dá ľahko spravovať a dopĺňať. Nabíjanie čistou energiou síce ešte nie je k dispozícii na Slovensku, ale používateľom v krajinách s premenlivými zdrojmi energie umožní zvoliť si, či chcú prednostne čerpať energiu, keď je sieť napájaná čistými, obnoviteľnými zdrojmi. Drobných úprav sa dočkajú aj niektoré predvolené aplikácie. Používatelia budú môcť odstrániť aplikáciu Peňaženka, ak ju nebudú chcieť používať. Mierne vylepšené by mali byť aj používateľské rozhrania pre nastavenie tapiet a úpravu snímok obrazovky. Aktuálna verzia systému iOS je 16.0.3. Firma predstavila systém iOS 16 spolu s uvedením série iPhone 14 začiatkom septembra, pričom došlo k zásadnej revízii používateľského rozhrania uzamknutej obrazovky, zavedeniu widgetov na uzamknutej obrazovke, možnosti upravovať správy iMessages, vylepšenému vyhľadávaniu v e-mailovej aplikácii, viacerým príkazom Siri, rozpoznávaniu textu vo videách, aplikácii Fitness, ktorá funguje aj bez hodiniek Apple Watch, a viacerým opravám chýb. Odvtedy sa postupné vydávania tiež zameriavali najmä na odstraňovanie chýb a zlepšovanie bezpečnosti.

iOS 16.1 je kompatibilný s nedávno predstavenou sériou iPhone 14, iPhone 13, iPhone 12, ako aj sériou iPhone 11, SE (2020) a SE (2022), či staršie zariadenia ako sú iPhone XS, XS Max, XR, X, iPhone 8 a 8 Plus. Inštalácia iOS 16.1 je jednoduchá ako ťuknutie na niekoľko tlačidiel na obrazovke. Niektorí ľudia sa môžu na aktualizáciu vrhnúť hneď, ako bude k dispozícii, iní môžu počkať niekoľko dní alebo týždňov, aby sa mohli odhaliť a odstrániť nečakané chyby. Uistite sa, že máte dostatok miesta na aktualizáciu. Pred začatím sťahovania nabite iPhone aspoň na 80 % a uistite sa, že ste pripojení k Wi-Fi. Aktualizáciu iOS 16.1 môžete rýchlo „Stiahnuť a nainštalovať“ alebo ju môžete aj naplánovať či dostať pripomienku neskôr, ak vás to menej vyrušuje.

Zdroj