Domov Novinky Internet v mobile využívame najviac z krajín V4

Internet v mobile využívame najviac z krajín V4

Zdielať

Mimo svojej domácnosti využíva internet v mobile či inom mobilnom zariadení približne 54% Slovákov. Zatiaľ čo mladšie ročníky sú na tom porovnateľne s najvyspelejšími európskymi krajinami, starší výrazne zaostávajú.

Telefonovanie

Na Slovensku využíva podľa posledných štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat mobilný internet 54% obyvateľstva nad 15 rokov, čo je o niečo menej, ako je priemer únie (58%). Zároveň je to ale najviac z celej V4 (HU – 52%, CZ – 45%, PL – 44%).

Najlepšie sú na tom Luxemburčania, Briti a Dáni, kde je internetovo mobilných takmer 80% ľudí. Kto by si myslel, že najslabšie na tom bude niektorá z menej rozvinutých krajín, mýlil by sa. Prekvapivo najmenej ľudí totiž využíva mobilný internet v Taliansku – len 26%.

Lenovo Moto G4 Plus foto z telefonu 01

Mladí nadpriemer, seniori naopak

Úplne logicky je mobilný internet najobľúbenejší medzi mladými. Vo veku 16 -24 rokov ho využíva až 90% Slovákov, čo je dokonca viac ako je priemer EÚ (87%). Úplne „najmobilnejší“ sú mladí Rakúšania a Angličana, kde miera využívania internetu v mobile dosahuje až 97%. Aj v tejto skupine sú poslední Taliani s 68%-nou mierou využívania.

Mobilný internet má svojich používateľov aj medzi najstaršou generáciou. Vo veku 65-74 rokov využíva mobilné dáta viac ako štvrtina obyvateľov EÚ. Na Slovensku je to však len 8%, čo je stále viac ako napríklad v Čechách (6%).

Lenovo Moto G4 Plus foto z telefonu 02

Jednoznačne najviac internetovú mobilitu využívajú v Luxemburgu, kde miera využívania medzi staršími ľuďmi dosahuje 52%. K 50%-nému využívaniu sa rýchlo blížia aj vo Veľkej Británii, aktuálne tam internet v mobile používa 46% seniorov.

Priestor na rast je limitovaný, ukazuje predaj mobilov

Aj keď miera využívania mobilného internetu u nás je nižšia ako vo väčšine krajín Únie, podľa vývoja predajnosti smartfónov sa zdá, že priestor na ďalší rast mobilného internetu je limitovaný. Ich podiel na celkovom počte predaných mobilných telefónov rástol do roku 2014, kedy podľa štatistík internetového obchodu hej.sk, dosiahol 83%.