Včera, len týždeň pred prezidentskými voľbami v USA, napadli neznámi hackeri webovú stránku kampane Donalda J. Trumpa. Páchatelia tvrdia, že ukradli prísne utajované informácie a o ich zverejnení dali hlasovať ľuďom.
Na napadnutú stránku upozornil na Twitteri Gabriel Lorenzo Greschler. Na webe donaldjtrump.com, ktorý zvyčajne informuje o podrobnostiach kampane či o možnostiach finančného príspevku, sa objavil odkaz od hackerov: „Táto stránka bola zadržaná. Svet má dosť fake-news, ktoré prezident Donald J.Trump denne šíri.“ Záškodníci zároveň tvrdia, že majú interné znalosti o pôvode COVID-19 a ďalšie informácie diskreditujúce prezidenta Trumpa. Pri prezidentských voľbách 2020 podľa nich „občania USA nemajú na výber“. Hackeri dali návštevníkom demokraticky na výber. Či získané dáta zverejnia bude záležať od výšky zozbieraných finančných prostriedkov v dvoch Monero peňaženkách, ktorých adresy k odkazu pripojili.
Riaditeľ pre komunikáciu v kampani Tim Murtaugh incident potvrdil a informoval, že webová stránka bola obnovená vo svojej pôvodnej podobe. „Nedošlo k odhaleniu citlivých údajov, pretože žiadne nie sú v skutočnosti na tomto serveri uložené.“ Murtaugh taktiež dodal, že tím pri vyšetrovaní zdroja útoku spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Paradoxne, práve americký prezident Trump počas svojej kampane v Arizonskom povedal: „Nikto nemôže byť hacknutý. Aby ste boli hacknutí, potrebujete niekoho so 197 IQ a ten potrebuje asi 15% vášho hesla.“
Prejav odkazoval na nedávne pozastavenie činnosti politického redaktora C-SPAN Steva Scullyho, ktorý nepravdivo tvrdil, že twitterový účet hlavy štátu prelomili hackeri. Voči Trumpovej odvážnej deklarácii sa spustila vlna kritika zo strany kyberbezpečnostných expertov. Bývalý analytik FBI Crane Hassold ju označil za „najhlúpejšiu vec, akú kedy počul niekoho povedať.“ Jake Moore z ESETu zase uviedol: „Tvrdiť, že nikto nemôže byť hacknutý, samozrejme, nie je pravda. Ale tento druh podnetov znepokojivo dáva ľuďom falošný pocit bezpečia pri ochrane ich vlastných účtov a vysmieva sa informačnej bezpečnosti.“
Zdroj: CS