Domov Novinky Hackeri podnikli koordinovaný útok na telekomunikačné firmy

Hackeri podnikli koordinovaný útok na telekomunikačné firmy

Zdielať

Skupina hackerov zaútočila na telekomunikačných operátorov po celom svete. Ich cieľom bolo získať informácie o konkrétnych ľuďoch. Odborníci nazvali útoky „Operation Softcell“. Trvajú podľa nich už sedem rokov, pričom útočníci každé tri až štyri mesiace útočníci menia model útokov. Informoval o tom Cybersec.

Hackeri vďaka tomu získali citlivé informácie o dôležitých osobách, ich telefonátoch a geografickej polohe. Podľa portálu TechCrunch medzi nimi bolo približne 20 vysokopostavených politikov a vojenských hodnostárov. Podľa americko-izraelskej bezpečnostnej spoločnosti Cybereason správanie hackerov pripomína útoky známej čínskej hackerskej skupiny APT10, ktorá v minulosti nelegálne získavala údaje z IBM a NASA. Skupina APT10 údajne podlieha čínskej vlády. Napriek tomu, že útoky nezasiahli používateľov v Severnej Amerike, Biely dom vyjadril znepokojenie a je presvedčený o tom, že ide o súčasť technologickej vojny medzi USA a Čínou. Podľa Cybereason sa hackeri do sietí infiltrovali tak hlboko a sofistikovane, že ich mohli dokonca na diaľku vypnúť.

„Hackeri využili phishingové útoky na získanie privilegovaného prístupu k sieťam, pričom s veľkou pravdepodobnosťou disponovali aj možnosťami na ich úplné odstavenie,“ uviedol pre BBC expert na kybernetickú bezpečnosť, profesor Alan Woodward z britskej University of Surrey. „Nikdy sme nepočuli o takej masívnej kyberspionážnej schopnosti monitorovať pohyb a aktivitu osôb naprieč viacerými krajinami,“ povedal v rozhovore pre The Wall Street Journal šéf Cybereason Lior Div. Až 30% telekomunikačných spoločnosti uviedlo, že pri útokoch v roku 2018 boli ukradnuté citlivé údaje o ich zákazníkoch.

Zdroj: Cybersec

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno