Domov Novinky Fyzická alebo právnická osoba v podnikaní

Fyzická alebo právnická osoba v podnikaní

Zdielať

Z bežného pohľadu sa to len tak jednoducho povedať nedá, pretože všetko má svoje výhody aj nevýhody. Dôležité je, že na základe toho si človek môže vybrať pre seba a svoje podmienky to ideálne riešenie. Podobne to platí aj v podnikaní. Každý jeden variant má svoje kladné a záporné stránky.

Čo pre používateľa znamená pojem fyzická osoba?

Pre človeka to môže znamenať všeličo, no v podnikateľskom prostredí sa pod pojmom fyzická osoba rozumie podnikanie na základe živnostenského oprávnenia, ktoré udeľuje príslušný (Živnostenský) úrad. V mnohých prípadoch sa javí tento spôsob ako veľmi jednoduchý a preto ho využíva veľa ľudí. Takéto podnikanie si vystačí s minimálnym kapitálom, dobrým vybavením kancelárie a možno výhodnou aplikáciou na skenovanie dokumentov.

Fyzická osoba môže podnikať ihneď od zaplatenia správneho poplatku a ohlásenia živnosti.  Túto formu využívajú mnohí ľudia aj popri svojom základnom zamestnaní. Aj študenti si v podstate môžu týmto spôsobom dobre privyrobiť.

Ako je to v prípade právnickej osoby

Tu je samozrejme celá vec o niečo zložitejšia, no človek, ktorý sa rozhodne podnikať týmto spôsobom má k dispozícií viac možností. Na začiatok si ale musí prejsť komplexným zakladaním s.r.o., presne to je forma podnikania, ktorá sa využíva v tomto spôsobe.

Podnikanie formou právnickej osoby si volia osoby, ktoré predpokladajú vyšší obrat. Vďaka spoločnosti s obmedzeným ručením dáva právnickým osobám možnosť lepšie zhodnotiť a optimalizovať svoj zisk, podobne to platí aj pri daňovej povinnosti. Je tu výhoda obmedzeného ručenia, či pri živnosti neplatí. V prípade fyzickej osoby (živnosti) si musíte svoj majetok strážiť viac, pretože tu sa ručí za záväzky spoločnosti celým majetkom a to aj tým osobným. Samozrejme, že porovnávať by sa dalo oveľa viac vecí, no zo základného pohľadu a rozlíšenia si je dobré uvedomiť tieto podstatné veci.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno