Domov Novinky Obmedzte osobnú komunikáciu a cesty do zahraničia

Obmedzte osobnú komunikáciu a cesty do zahraničia

Zdielať

Situácia okolo koronavírusu by mohla byť zneužitá na kyberútoky proti kritickej infraštruktúre. Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vydalo v súvislosti so šírením koronavírusu COVID-19 súbor bezpečnostných odporúčaní pre prevádzkovateľov základných služieb, informoval Cybersec.sk.

Obáva sa toho, že súčasná situácia by mohla ohroziť kybernetickú bezpečnosť Slovenska. „Zaistenie vysokej miery kybernetickej bezpečnosti prevádzkovateľov základných služieb je jedným z kľúčových faktorov ochrany záujmov občanov Slovenskej republiky. Udržanie takéhoto stavu je závislé aj na rozsiahlej dostupnosti týchto služieb, avšak súčasná situácia ohľadom šírenia vírusu COVID-19 môže narušiť kontinuálne fungovanie a ohroziť tak bezpečnosť, zdravie, život alebo majetok občanov.“

Úrad preto odporúča firmám zakázať služobné cesty do zahraničia a zároveň zaviesť povinnosť hlásiť plánované alebo uskutočnené cesty do kritických oblastí v Európe a Východnej Ázii. Medzi tie najkritickejšie patria najmä Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko a Čína, Thajsko, Japonsko, Južná Kórea a Taiwan. Vedenie ani zamestnanci by sa tiež nemali zúčastňovať ani organizovať skupinové udalosti s počtom ľudí nad 10 a mali by obmedziť osobnú komunikáciu na pracovisku a medzi pobočkami a partnermi. Na komunikáciu by mali v súčasnosti zvoliť radšej telekonferenčné nástroje alebo e-maily.

Pokiaľ to je možné, vedeniu firiem tiež odporúča, aby zvážilo možnosť práce z domu a pracovníkom, ktorí mohli byť vystavení riziku nákazy, nariadilo dvojtýždňovú dovolenku alebo pracovné voľno. Zamestnancov by tiež mali poučiť o rizikách kybernetických útokov, ktoré súvisia s využívaním home-office. „Zároveň upozorňujeme, že situácia súvisiaca so šírením vírusu COVID-19 môže byť využitá útočníkmi na to, aby počas potencionálne znížených reakčných schopností zaútočili na infraštruktúru organizácie, preto je potrebný zvýšený dohľad.“

Zdroj: Cybersec