Domov Novinky Fenomenálna batéria vydrží v telefóne až 9 rokov

Fenomenálna batéria vydrží v telefóne až 9 rokov

Zdielať

Črtá sa nový štandard, ktorý bude životaschopnou alternatívou ku štandardným lítium-iónovým batériám?

Batérie do telefónov sa zvyčajne opotrebujú už po niekoľkých rokoch, ale tým sa problémy nekončia. Keďže obsahujú ťažké kovy, ktoré môžu pri nesprávnej likvidácii poškodiť životné prostredie. A pritom zistiť, ako správne zlikvidovať starý telefón, môže byť náročná úloha. Našťastie vedci v Austrálii možno práve našli spôsob, ako to všetko obísť. Tím výskumníkov z RMIT School of Engineering použil nanomateriál s názvom MXene na vytvorenie produktu, ktorá by mohla vydržať až deväť rokov.

Portál uvádza, že nový objav by sa mohla stať životaschopnou alternatívou k štandardným lítium-iónovým modelom, ktoré sa veľmi rýchlo opotrebúvajú a ich recyklácia je náročná. MXén má vysokú elektrickú vodivosť, podobne ako grafén, ale podľa výskumníkov má ešte viac výhod, pretože je tvárny. „Na rozdiel od grafénu sú MXény veľmi prispôsobivé a otvárajú celý rad možných technologických aplikácií v budúcnosti,“ povedal profesor Leslie Yeo, vedúci vedúci výskumník projektu.

Problémom MXénu je, že hrdzavie. Výskumníci však našli spôsob, ako obísť aj to – pomocou zvukových vĺn so špecifickými frekvenciami odstrániť oxidáciu. Vďaka tomuto procesu by sa mohli čistiť každých niekoľko rokov, čo by im zabezpečilo masívnu, deväťročnú životnosť. A čo je dôležité, vďaka odstráneniu hrdze bez použitia ďalších chemikálií sa pri tomto procese nepoškodí samotná batéria. Výskumný tím si tiež myslí, že využitie využitia zvukových vĺn na obnovu zoxidovaných materiálov by mohlo siahať nielen po nej.

Potenciálne by sa dalo použiť na vytvorenie dlhšie trvajúceho skladovania obnoviteľnej energie, bezdrôtových prenosov a podobne. Problémy s lítium-iónovými modelmi – ako z nich získať viac, ako ich recyklovať a aké životaschopné alternatívy by mohli existovať – patria medzi najpálčivejšie otázky, ktorým čelí priemysel čistej energie. Tento problém sa nesnažia riešiť len výskumníci z RMIT. Výskumníci z Oregonskej štátnej univerzity nedávno prišli so zinkovou a čínska firma predstavila sodíkovo-iónové batérie.

Medzitým ďalší výskumníci usilovne pracujú na vývoji možností recyklácie lítium-iónových modelov, ktoré v súčasnosti poháňajú mnohé z našich zariadení. Je známe, že batérie telefónov sa zvyčajne opotrebujú po niekoľkých rokoch a tým sa problémy nekončia. Ich likvidácia je tiež náročná a nebezpečná, pretože obsahujú nebezpečné ťažké kovy. Našťastie výskumníci v Austrálii možno práve našli spôsob, ako to všetko obísť. Tím výskumníkov z RMIT School of Engineering použil nanomateriál s názvom MXene na vytvorenie produktu, ktorý by mohol vydržať až deväť rokov.

Zdroj