Domov Novinky Fairphone 5 a najdlhšia podpora medzi Androidmi

Fairphone 5 a najdlhšia podpora medzi Androidmi

Zdielať

Fairphone 5 oficiálne ponúka až päťročnú záruku a rekordných až desať rokov softvérovej podpory.

Bolo to rýchlejšie, ako sme očakávali a mobil si už možno predobjednať v internetovom obchode. K dispozícii je len jedna verzia a stojí 700 eur (oproti 580 eur za predchádzajúci model), stačí si len vybrať farbu: matnú čiernu, nebesky modrú alebo novú edíciu Transparent. Dodávky sa začnú 14. septembra, hoci verzia Sky Blue bude k dispozícii až koncom septembra. Telefón je vyrobený zo 70% recyklovaných materiálov a vyrábajú ho ľudia, ktorí dostávajú mzdu na úrovni životného minima. Krabičku, v ktorej sa dodáva, môžete dokonca použiť na zaslanie svojho starého telefónu spoločnosti, ktorá ho za vás zrecykluje (to je len jeden zo spôsobov, ako firma zabezpečuje, aby jej výrobky boli šetrné k životnému prostrediu).

Telefón je skonštruovaný tak, aby vydržal a výrobca naň poskytuje 5-ročnú záruku a softvérová podpora minimálne do roku 2031 (teda do 8 rokov). Aspoň tak dlho, ak sa všetko podarí, bude telefón podporovaný 10 rokov. Po vybalení z krabice dostanete Android 13 a značka plánuje dodať do telefónu najmenej 5 aktualizácií operačného systému. Ide tiež o najjednoduchšie opraviteľný telefón, stačí na to krížový skrutkovač. K dispozícii je desať modulov, ktoré si možno vymeniť sami, nemusíte ísť do servisu. Moduly predáva Fairphone a partneri. Moduly obsahujú nový displej OLED, zadný a predný fotoaparát, port USB a samozrejme batériu. Pozrime sa na tieto komponenty bližšie.

Nový displej má 6,46″ (je o niečo väčší ako 6,3″ panel v modeli Fairphone 4). Ide o OLED s rozlíšením 2700×1224 px (20:9), obnovovacou frekvenciou 90 Hz (prvý HRR displej firmy) a maximálnym jasom 880 nitov. Je pokrytý sklom Gorilla Glass 5 (0,7 mm s oleofóbnou vrstvou). Nový telefón sa lúči s výrezom a má selfie fotoaparát s dierou. Tento fotoaparát (a dva na zadnej strane) používa 50 MPx snímač Samsung JN1, 1/2,76″ s 0,64 µm pixelmi a podporou funkcie 4v1 binning. Objektív so svetelnosťou f/2.45 má 90° FoV, podporovaný je záznam videa až do rozlíšenia 4K Ultra HD pri 30 snímkach za sekundu.

Hlavný fotoaparát na zadnej strane má 50 MPx Sony IMX800, 1/1,56″ snímač s natívnymi pixelmi 1,0 µm a podporou binningu 4v1. Objektív so svetelnosťou f/1.88 má 84° FoV a podporuje optickú stabilizáciu obrazu. Potom je tu 117° ultraširokouhlý fotoaparát, ten má snímač IMX858 (1/2,51″, 0,7 µm). Tento má automatické zaostrovanie a dokáže zachytiť makrosnímky s uhlopriečkou 2,5 cm/1″. Tretím modulom na zadnej strane je snímač času letu. Fairphone si vybral čip Qualcomm QCM 6490, priemyselnú časť s dlhodobou softvérovou podporou – preto môže sľúbiť podporu až do roku 2031. Z hľadiska hardvéru je porovnateľný so Snapdragonom 778G.

K dispozícii je len jedna pamäťová konfigurácia, 8GB RAM a 256GB úložisko. K dispozícii je slot microSD, ktorý akceptuje karty do veľkosti 2TB (tie by mali byť o osem rokov celkom lacné). Všimnite si tiež, že ide o telefón s dvoma SIM kartami, s jedným fyzickým slotom na SIM kartu a jednou eSIM kartou. Medzi ďalšie možnosti pripojenia patrí Wi-Fi 6E (6 GHz), Bluetooth 5.2 a NFC. Modem 5G podporuje viac pásiem, ale spoločnosť sa nezmienila o vydaní telefónu v Severnej Amerike. Je tiež otázna teda podpora našich európskych pásem. Fairphone 5 je vybavený väčšou batériou s kapacitou 4200 mAh (oproti 3905 mAh). Podporuje aj rýchlejšie nabíjanie, 30W (oproti 20W). Vďaka rýchlejšiemu nabíjaniu sa dostane na 50% za 20 minút, plne nabitá batéria by mala vydržať deň a pol. A, samozrejme, je veľmi jednoduché vymeniť ju za čerstvú batériu, keď sa začne vybíjať. Nie je tu však žiadne bezdrôtové nabíjanie.

Aj port USB-C 3.0 plní nabíjacie a dátové povinnosti a je zároveň jediným káblovým pripojením – 3,5 mm konektor na slúchadlá zmizol a už sa nevráti. Pozitívom je, že nový model má stereo reproduktory. Maloobchodné balenie zahŕňa len telefón a príručku na rýchle spustenie, nie je v ňom ani kábel. Telefón je síce ľahko opraviteľný, ale zároveň je odolnejší ako predchádzajúci model. Má stupeň krytia IP55 (zvýšený z IP54), takže má lepšiu odolnosť voči vode. Taktiež bol testovaný na pád z výšky 1,8 metra. Tu je niekoľko videí, ktoré predstavujú Fairphone 5 a všetky jeho nové funkcie, vylepšenia a všetky spôsoby, akými spoločnosť ak robí svoje telefóny „férovými“.

Zdroj