Domov Novinky Facebook prináša novinku: Upozorňuje používateľa pri útoku vlády

Facebook prináša novinku: Upozorňuje používateľa pri útoku vlády

Zdielať

Svet pred časom obletela správa, že Facebook bude varovať používateľa v prípade hackerských útokov financovaných vládou určitého štátu. V prípade podozrenia, že sa používateľ stal terčom útoku s podporou vlády, ponúkne Facebook pokročilejšie zabezpečenia založené na dvojfaktorovej autentizáciu.

Facebook 01

Ak bude používateľ s podmienkami tzv. schvaľovaného prihlásenia súhlasiť, dostane pri ďalších podozrivých aktivitách – pri prístupe k účtu z nového zariadenia – na mobil dočasné druhé heslo, ktorým bude musieť svoju identitu ešte raz potvrdiť. A keď sa nejaký hacker za finančnej podpory z Číny pokúsi účet prelomiť, je veľká šanca, že neuspeje. Facebook detekuje atypické prihlásenie (lokalita, nový prehliadač a pod.) A vyžiada si kontrolné overenie.

Rozhodnutie o zvýšení bezpečnosti bude ale aj naďalej na používateľovi, Facebook sám o sebe nič vnucovať nebude. A tu môže byť zásadný kameň úrazu. Bežní používatelia považuje počítače, účty na sociálnych sieťach aj dáta a dokonca aj sama seba za natoľko nedôležité, že sa útoku kybernetických zločincov neobávajú a nepovažujú ich za reálne nebezpečenstvo. To však nie je úplne pravda.

Facebook 02

Cudzie štáty môžu útočiť na používateľa a cez Facebook od nich získavať citlivé firemné, zákaznícke údaje alebo osobné údaje. Čína alebo Severná Kórea už čelí podozreniu zo sponzorovania útokov na súkromné ​​firmy. Najčastejším cieľom dnešných pirátov sú peniaze. Nanešťastie majú hackeri k dispozícii viaceré mechanizmy, prevzatie kontroly alebo iný typ útoku vykonať – vrátane malvéru, ktorý sa môže postarať napríklad o nepozorované odpočúvanie hesiel.

Samozrejme ale nejde len o spam, kvitne aj obchod s citlivými dátami a vydieranie používateľov, ktorým hackeri ich dáta šifrované. Falošná predstava o vlastnej nezaujímavosti je nebezpečná aj z toho dôvodu, že sa malvér môže do počítača bežného používateľa dostať radom triviálnych spôsobov. Od otvorenia nakazené prílohy e-mailu až po návštevu stránky obsahujúce škodlivý kód, ktorý sa stiahne automaticky.

facebook whatsapp

Ak sa používatelia nebudú chrániť, majú kybernetickí zločinci cestu pomerne jednoduchou. Ostatne, aj prostredníctvom Facebooku už došlo k ovládnutiu tisícov účtov, ktoré potom útočník Eric Crocker zneužil k rozosielanie nevyžiadanej pôšt, za ktoré dostal tri roky väzenia a pokutu štvrť milióna dolárov.

Zdroj: TS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno