Domov Novinky Drsná realita klimatických zmien zhoršuje počasie na celom svete

Drsná realita klimatických zmien zhoršuje počasie na celom svete

Zdielať

Podľa štúdie sú vlny horúčav na celej planéte čoraz častejšie, drsná realita klimatických zmien zhoršuje počasie pre ľudí na celom svete, pretože teplota stúpa.

Klimatológovia z OSN sú presvedčení, že je „teraz alebo nikdy“, aby zabránili katastrofálnemu nárastu teploty a rozpadu klimatických systémov, ktoré podporujú život. Správy o búrkach pripomínajúcich bomby a spaľujúcich suchách poskytujú desivý obraz potenciálnej reality klimatických zmien. Obrovské klimatické výkyvy nie sú ničím novým, v minulosti boli mimoriadne ničivé. Navyše súčasný neukojiteľný hlad ľudí po fosílnych palivách spôsobuje rýchly výkyv, ktorý by mohol mať vážne dôsledky pre civilizáciu. Moderné údaje z posledných desaťročí dokazujú neprirodzený trend globálneho otepľovania, ktorý prevzal kontrolu nad zemskou klímou. Ľudia pri spaľovaní fosílnych palív vypúšťajú do atmosféry oxid uhličitý a iné skleníkové plyny, ktoré zadržiavajú teplo, a zvyšujú tak globálnu teplotu. Toto otepľovanie podľa experimentálnych údajov a klimatických modelov rôznym spôsobom mení počasie, ktoré je teplejšie a chladnejšie, intenzívnejšie a chaotickejšie.

Spencer Weart, historik a emeritný vedúci Centra pre dejiny fyziky na Americkom inštitúte fyziky v College Parku v Marylande, sa domnieva, že počasie sa zhoršuje pre ľudí na celom svete. Podľa Wearta sa s otepľovaním planéty z povrchu suchých miest vyparuje viac vody a vo vlhkých častiach sa zvyšuje množstvo zrážok. Inak povedané, suché oblasti sa stávajú suchšími a vlhké oblasti vlhkejšími. Weart ďalej uviedol, že extrémne výkyvy počasia, ako napríklad vlna horúčav v Japonsku v roku 2018, pri ktorej zahynulo viac ako 1 000 ľudí, budú v budúcnosti pravdepodobne pravidelnejšie. Vedci v štúdii z roku 2018 uverejnenej v časopise Scientific Online Letters on the Atmosphere (SOLA) použili počítačové simulácie klímy a ukázali, že vlna horúčav by sa nemohla vyskytnúť bez globálneho otepľovania spôsobeného človekom. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Nature Communications v roku 2020 sú vlny horúčav na celej planéte čoraz častejšie. Okrem toho, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, globálne otepľovanie môže spôsobovať chladnejšie obdobia. V štúdii uverejnenej v časopise Science v roku 2021 sa zistilo, že otepľovanie Arktídy a narušenie vírenia studených vetrov nad ňou, známeho ako polárny vír, súvisí s extrémnejšími zimami na severnej pologuli vrátane Spojených štátov.

Klimatológovia však o tejto súvislosti stále diskutujú, uvádza sa v ďalšej správe v časopise Nature. Podľa štúdie uverejnenej na webovej stránke preprint arXiv v roku 2022, ak ľudia neznížia svoje emisie, teplota Zeme bude chaoticky kolísať spôsobom, ktorý sa nedá predvídať. Čo teda robíme, aby sme zmiernili zmenu klímy a zabránili extrémnejšiemu počasiu v budúcnosti? V roku 2015 krajiny z celého sveta podpísali Parížsku klimatickú dohodu, v ktorej sa dohodli na znížení globálneho otepľovania na minimálne 1,5 stupňa Celzia a maximálne 2 stupne Celzia. Generálny tajomník OSN Antonio Guterres však počas samitu o udržateľnom rozvoji Economist v roku 2022 vyhlásil, že cieľ 1,5 stupňa Celzia je na hranici životnosti a že ak budú emisie pretrvávať, svet bude čeliť klimatickej katastrofe. Ak sa chceme udržať pod hranicou oteplenia o 1,5 stupňa Celzia, svetoví lídri musia zabezpečiť, aby sa globálne emisie oxidu uhličitého začali znižovať do roku 2025 a do roku 2030 sa znížili na polovicu, uvádza sa v najnovšej štúdii Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC).

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno