Domov Novinky Dobré aj zlé správy Huawei. Čo to znamená?

Dobré aj zlé správy Huawei. Čo to znamená?

Zdielať

Dobrou správou pre čínsku spoločnosť Huawei je fakt, že bude môcť opäť používať pamäťové karty v zariadeniach. Naopak nepriaznivo pôsobí fakt, že v Japonsku jeden z operátorov zmenil poskytovateľa na sieťové riešenie. A do toho všetkého ešte aj žaloba. A čo Taiwan?

Poďme však pekne poporiadku. SD asociácia (ktorá certifikuje pamäťové karty) opäť vzala na milosť Huawei a uvádza ju medzi členmi. Začína to byť komédia. Rôzne asociácie, ktoré hromadne začali na nátlak USA vyrážať Huawei a tvrdiť, že už nesmie to, či ono, sa zrejme chytajú za hlavu, čo spôsobili. Hrozí obrovské, priam historické rozdelenie technického sveta, kde by časom práve západné spoločnosti mohli byť prehrávajúcim hráčom.

Dobré správy však končia pri japonskom Softbank Telecome, ktorý si na sieť 5G vybral Nokiu a Ericsson namiesto Huawei. Potvrdením stále horších biznis podmienok pre Huawei sa stalo oznámenie japonského operátora o zmene poskytovateľa. Siete 4G mal doteraz na starosti Huawei, 5G však bude navrhovať fínska Nokia a švédsky Ericsson. Predstavitelia operátora odmietli výber komentovať. A na záver ešte čerešnička na torte – spoločnosť Huawei podala žalobu na súde v Texase. V žalobe sa žiada, aby boli kroky americkej vlády proti firme prehlásené za neústavné. Uvidíme, ako to celé dopadne.

No a potom tu máme ešte informáciu, že Taiwan zatiaľ vzorne spolupracuje s USA. Vláda už vylúčila zo všetkých verejných obstarávaní zariadenia Huawei alebo akéhokoľvek zariadenia od inej spoločnosti, ktoré by mohli obsahovať čipy, komponenty alebo softvér vyrobený čínskou firmou. Taiwan tiež zakázal telekomunikačným operátorom používať zariadenia základnej siete vyrábané spoločnosťou Huawei. Avšak teraz prichádza nová fáza. Taiwanský regulátor chce preveriť, či sú dostatočne chránené práva používateľov.

Starostliví predstavitelia štátu sa stretli s vedením Xunwei Technologies Co, čo je výhradný distribútor produktov Huawei na ostrove. Podľa portálu Asia Times tlačili na distribútora, aby Huawei vyčlenil finančné prostriedky, ktorými bude kompenzovať prípadné straty používateľov spôsobené zákazom používania operačného systému Android a komplikáciami, ktoré z toho vyplývajú. V opačnom prípade vraj bude spoločnosť čeliť úplnému zákazu všetkého, čo má na sebe nápis Huawei.

Zdroj: 1 , 2 , 3 , 4