Domov Novinky Do aktivít Slovákov cez koronu najviac pribudli videohovory

Do aktivít Slovákov cez koronu najviac pribudli videohovory

Zdielať

Viac ako dve pätiny Slovákov počas pandémie začali využívať online komunikáciu cez video, alebo týmto spôsobom komunikujú častejšie ako v minulosti. Aké sú základné bezpečnostné pravidlá, ktoré treba pri videokonferenciách dodržiavať?

Takmer tretina Slovákov zintenzívnila počas koronakrízy komunikáciu cez videohovory a vyše desatina začala videokonferencie využívať vôbec po prvýkrát v živote. Podľa aprílového online prieskumu agentúry Go4insight na vzorke 750 respondentov sú tak videohovory aktivitou, ktorá do našich životov pribudla v ostatných týždňoch najviac – viac ako napríklad chodenie do prírody, online nakupovanie, alebo šitie rúšok. Videokomunikácia zažíva v čase pandémie boom po celom svete. Počet denných mítingov cez videokonferenčný systém Zoom narástol od vlaňajšieho decembra až 30-násobne, z 10 miliónov na aprílových 300 miliónov.

Popri tom, ako pri práci aj v súkromí čoraz viac komunikujeme na diaľku online, však rastie aj riziko útoku hackerov, upozorňuje Roman Čupka, konzultant a odborník na kybernetickú bezpečnosť. Niekedy môže nepozvaný hosť komunikáciu „iba“ odpočúvať, prípadne sa do nej zapojiť vyhrážkami, vulgarizmami či rasistickými poznámkami, alebo zobrazovaním pornografického obsahu. Nedávno sa však v internete objavila na predaj aj databáza s pol miliónom prihlasovacích údajov do videokonferenčného systému Zoom, vrátane prihlasovacích práv z bánk, škôl a zdravotníckych zariadení. Chyba, ktorá umožňuje prevziať kontrolu nad používateľským účtom, bola objavená aj v softvéri Microsoft Teams.

Zraniteľnosti v konferenčných systémoch sa tiež dajú zneužiť na získanie prístupových hesiel do rôznych webových účtov a internetového bankovníctva, alebo k neoprávnenej inštalácii škodlivého kódu vrátane nebezpečného ransomvéru. Ten umožňuje útočníkom zašifrovať dáta v napadnutom systéme a následne obete vydierať požiadavkami na zaplatenie výkupného za prinavrátenie zablokovaných údajov. „Ľudia nevedia, aké základné pravidlá majú pri videohovoroch dodržiavať, prípadne často uprednostňujú pohodlie pred bezpečnosťou,“ vysvetľuje R. Čupka. „Nevšímajú si, aké má systém bezpečnostné nastavenia a tým pádom si ich ani nezapnú,“ dodáva.

R. Čupka odporúča pri používaní videokonferenčných systémov dbať na nasledovné základné bezpečnostné pravidlá:

  • Používajte na videokonferencie vždy aktuálnu verziu osvedčeného softvéru, ktorý umožňuje šifrovať sieťovú komunikáciu.
  • Pred použitím skontrolujte prednastavené bezpečnostné nastavenia, aby mohol napríklad nový účastník vstúpiť do online mítingu iba po schválení a aby ste pri organizovaní väčšieho mítingu mali kontrolu nad tým, čo sa na obrazovke zobrazuje.
  • Používajte na počítači firewall, organizácie by tiež mali monitorovať sieťovú prevádzku pokročilejšími nástrojmi s prvkami umelej inteligencie, ktoré dokážu upozorňovať na možné riziká.
  • Vypnite pred telekonferenciami nepotrebné služby operačného systému.
  • Zaheslujte prístup do videokonferenčného systému aj zvlášť každý videohovor.
  • Pri výmene citlivých informácií rozdeľte údaje na viaceré časti a vybrané dáta napríklad pošlite dodatočne iným kanálom.
  • Po ukončení videokonferencie ihneď vypnite a skontrolujte kameru, aby nezostala aktívna.