Domov Novinky Čo môže za zlyhanie orbitálneho štartu Virgin Orbit?

Čo môže za zlyhanie orbitálneho štartu Virgin Orbit?

Zdielať

Virgin Orbit zužuje príčinu zlyhania LauncherOne.

Výkonný riaditeľ spoločnosti 7. februára uviedol, že problém s relatívne lacnou súčiastkou môže súvisieť so zlyhaním posledného štartu spoločnosti minulý mesiac. Dan Hart v rámci diskusie v kalifornskom Mountain View povedal, že je ešte predčasné oficiálne vyhlásiť hlavnú príčinu neúspešného letu rakety LauncherOne spoločnosti z 9. januára na misiu „Start Me Up“ z anglického letiska Spaceport Cornwall. Povedal však, že kým vyšetrovanie pokračuje, dôkazy poukazujú na súčiastku v motore druhého stupňa rakety. „Všetko momentálne ukazuje na filter, ktorý tam pri montáži rakety zjavne bol, ale pri štarte motora druhého stupňa tam nebol, čo znamená, že sa uvoľnil a spôsobil neplechu,“ povedal. Nešiel do podrobností o tejto súčasti, len povedal, že to nebola drahá položka. „Je to súčiastka za 100 dolárov, ktorá nás vyradila.“

Hart uviedol, že firma už nebude používať tento filter a „zoširoka sa zaoberá“ inými možnými opravami. Časový rámec ukončenia vyšetrovania, na ktoré spoločne dohliadajú britský Úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd a americký Federálny letecký úrad, nezverejnil. Spoločnosť však pripravuje svoju ďalšiu raketu LauncherOne na let, ktorý sa uskutoční z leteckého a vesmírneho prístavu Mojave v Kalifornii, kde sa uskutočnili všetky predchádzajúce misie LauncherOne pred štartom v Spojenom kráľovstve minulý mesiac. „Sme v štádiu integrácie na náš ďalší let a tešíme sa na lety z Mojave v nasledujúcich týždňoch.“ Hart nehovoril o finančnej situácii vzhľadom na obavy o dostupnú hotovosť. Spoločnosť od novembra získala 55 miliónov dolárov na dlh od Virgin Investments Limited, investičnej zložky Virgin Group, ale jej nedávne tempo míňania peňazí naznačuje, že by jej mohli dôjsť prostriedky už v druhom štvrťroku.

Verejne bol optimistický, pokiaľ ide o budúce plány spoločnosti. „Pre nás je to tento rok o nábehu. Vidíme trh, ktorý sa naďalej rozvíja,“ povedal. „Dopyt bude rásť a my musíme rásť spolu s ním.“ Spoločnosť nebola jedinou, ktorá nedávno utrpela neúspech pri štarte. Avio je hlavným dodávateľom rakety Vega C, ktorá pri štarte 20. decembra nedosiahla obežnú dráhu a zničila dva zobrazovacie satelity Pléiades Neo pre Airbus Defence and Space. Giulio Ranzo, výkonný riaditeľ Avio, uviedol, že sa nemôže vyjadriť k vyšetrovaniu, ktoré vedú Arianespace a Európska vesmírna agentúra, pretože ešte stále prebieha. „Bude však zverejnené veľmi skoro.“ Potvrdil však, že porucha súvisí s druhým stupňom rakety, ktorý sa líši od druhého stupňa pôvodnej rakety Vega. To by mohlo umožniť, aby sa raketa Vega vrátila do letu ako prvá, kým sa vykonajú úpravy na rakete Vega C. „Pôvodnej verzie rakety sa táto nehoda netýka,“ povedal. „V roku 2023 sa potrebujeme vrátiť k letu s raketou Vega C. Máme však luxus použiť aj predchádzajúcu verziu rakety, aby sme uspokojili dopyt trhu.“

Zdroj