Pripusťme, že nedávne udalosti spojené s únikom fotografií nahých celebrít a nabúranie sa do ich súkromných zbierok fotografií prinieslo niekoľko pozitívnych efektov. Téma zachovania súkromia v dnešnom online svete konečne zaujala širokú verejnosť i bežných používateľov.
Firmy, ktoré presúvajú citlivé dáta do vzdialených cloudových úložísk, si tento problém už uvedomili. Bežný používateľ však často stále tápa, volí rôzné formy ukladania a archivovania dát, ale bez dôrazu na bezpečie. Hlavnou motiváciou bežného používateľa je pohodlie a ľahké používanie, zatiaľ čo bezpečnosť hrá len malú rolu. Až doteraz. Nedávny výskum webu Information Week odhalil, že 40% respondentov si je dnes oveľa menej istých, či vôbec a ako ukladať dáta do vzdialených cloudových úložísk a ako ich zabezpečiť. Nejde len o súkromné fotografie.
Poskytovatelia vzdialených cloudových úložísk by mali byť zodpovedný za bezpečnosť dát, ktoré kontrólujú, a vyžaduje sa u nich, aby dáta chránili, a to vhodnými technologickými nástrojmi, ktoré zahŕňajú infraštruktúru dátových centier a proces overovania autorizácie prístupov. Proces ukladania, archivovania, prístupu, riadenia a práce s dátami vždy so sebou, ale nesie istý stupeň rizika. Z toho vyplýva potreba ucelenej ochrany. Je dôležité si byť vedomí faktu, že strata kontróly nad svojími dátami, alebo poskytnutí tejto kontroly niekomu inému vždy vyvoláva vo svojej podstate istú mieru nebezpečia.
Avšak riešenie tohoto všeobecného problému je možné nájsť. Skrýva sa pod pojmom osobný cloud. Je to možnosť, ako vytvoriť vlastné cloudové úložisko pre súkromné dáta a súčasne zachovať vzdialený prístup z akéhokoľvek miesta. Produkty označované ako osobný cloud umožňujú preniesť vzdialený cloud priamo domov, pod strechu, tam kam patrí. Dáta a ďalšie digitálne súbory sú bezpečne uložené u vás doma, alebo v kancelárii, zatiaľ čo prostredníctvom určených aplikácií môžete k týmto dátam a súborom pristupovať, editovať ich, ukladať a zdieľať doslova odkiaľkoľvek a kdekoľvek na svete.
Vytváranie zdieľaných zložiek a povolení prístupu vybraným používateľom je v podstate ľahké, ale všetko sa musí robiť s opatrnosťou. Dôkladne zvážte, komu umožníte prístup k daným uloženým zložkám a fotografiám. Majte na pamäti bežné pravidlá opatrnosti, ako je najmä zvolenie hesla, ktoré zabezpečuje prístup k vybraným zložkám a uloženým súborom, aj súkromným fotografiám. Pozorná práca s heslami je dôležitá a napriek tomu stále podceňovaná. Často máme tendenciu používať rovnaké heslo pre viac rôznych služieb, aplikácií a prístupov.
Táto obyčajná chyba ohrozuje dokonca i systémy vybavené najvyspelejšími zabezpečovacími riešeniami. Podľa nedávného výskumu spoločnosti SplashData väčšina hesiel je typu „123456“, či dokonca „password“, alebo „heslo“, a hneď za nimi „12345678“… Podobne nie je doporúčané používať heslá, ktoré majú vzťah k osobnému životu a sú ľahko odhaliteľné prostredníctvom surfovania na sociálnych sieťach. Sem patria mená príbuzných, prezývky, mená domácich miláčikov, atď. Veľmi často je to práve používateľ, ktorý ponúkne hackerom a kyberzločincom zbrane, ktoré budú nakoniec použité proti nemu.
Pokiaľ to všetko zhrnieme, nejde vlastne o nič nové. Bezpečnosť – či už na súkromnej úrovni, alebo na úrovni firmy – závisí na mixe správania a používaných nástrojov. Osobný cloud môže byť veľmi efektívnym nástrojom, pokiaľ je pravdže používaný s patričnou pozornosťou. Ale i samotný osobný cloud môže byť v prípade neadekvátneho, rizikového správania ohrozený. Zabezpečenie vlastných dát nie je žiadna veľká veda. Používajte zdravý rozum a zaujmite prístup, kedy je potrebné o ukladaní, zálohovaní a zabezpečení dát premýšľať.
Zdroj: TS