Domov Novinky Briti chcú, aby giganti uhradili škody za online podvody

Briti chcú, aby giganti uhradili škody za online podvody

Zdielať

Veľké technologické spoločnosti, na ktorých online platformách sa objavujú reklamy na podvody, by mali byť podľa britských zákonodarcov povinné uhradiť obetiam škody v rámci širšieho úsilia o boj proti rastúcej epidémii online podvodov v Británii.

Zatiaľ čo banky sa prihlásili k dobrovoľnému kódexu na odškodnenie obetí podvodov, ktoré sa dostatočne chránia, neexistuje dostatočná regulácia sociálnych médií a iných webových stránok, na ktoré sa obete často nechajú nalákať ako prvé, uviedol pre agentúru Reuters Mel Stride, predseda nadstraníckeho výboru pre štátnu pokladnicu. TechUK, obchodný orgán, ktorý zastupuje veľké technologické spoločnosti v Británii vrátane Facebooku, Twitteru a Microsoftu, odmietol poskytnúť okamžitý komentár. Strideove pripomienky prišli v čase, keď výbor ministerstva financií v stredu zverejnil závery správy o hospodárskej kriminalite, v ktorej vyzval vládu, aby vážne zvážila možnosť prinútiť online platformy, aby pomohli s vrátením peňazí obetiam.

V správe sa uvádza, že spoločnosť TechUK v decembri uviedla, že Facebook (teraz známy ako Meta), Twitter a Microsoft sa zaviazali požadovať od potenciálnych inzerentov finančných služieb, aby boli autorizovaní britským Úradom pre finančné správanie, a to po podobných krokoch, ktoré podnikli Google, TikTok a Amazon. V správe sa však uvádza, že pre tieto zmeny nebol stanovený žiadny časový harmonogram a ostatné veľké online platformy ich zatiaľ nenasledovali. Vláda má reagovať na zistenia správy, podľa ktorých sa nerobí dosť na to, aby sa zabránilo rastúcej epidémii online podvodov, a že úsilie v boji proti podvodom by sa malo sústrediť pod jedného ministra alebo ministerstvo. Ako v októbri informovala agentúra Reuters, Británia sa stala globálnym epicentrom bankových podvodov, pričom v prvých šiestich mesiacoch tohto roka bolo ukradnutých rekordných 754 miliónov GBP, čo je o 30% viac ako v rovnakom období roku 2020.

Zdroj