Nedostatok pohonných hmôt a energií spôsobil rozsiahle problémy v doprave, poľnohospodárstve a každodennom živote obyvateľov.
Bolívia, krajina známa svojou bohatou kultúrou, prírodnými krásami a historickým dedičstvom, čelí v posledných rokoch vážnym ekonomickým a energetickým problémom. V snahe nájsť riešenie sa krajina rozhodla obrátiť na moderné technológie a kryptomeny, ktoré by mohli priniesť revolúciu v spôsobe, akým krajina nakupuje a spravuje svoje energetické zdroje. Bolívia sa v posledných rokoch ocitla v zložitej situácii.
Nedostatok pohonných hmôt spôsobil, že len 35% až 50% verejnej dopravy je funkčných. Problém neovplyvňuje len mestskú dopravu, ale aj poľnohospodárstvo, kde farmári nemajú dostatok paliva na prevádzku traktorov a iných poľnohospodárskych strojov. To ohrozuje úrodu a celkovú potravinovú bezpečnosť krajiny. Jedným z hlavných dôvodov krízy je nedostatok zahraničných menových rezerv, ktoré sú potrebné na nákup pohonných hmôt a energií zo zahraničia.
Domáca produkcia plynu a ropy klesá, čo ešte viac zhoršuje situáciu. V reakcii na tieto problémy sa bolívijská vláda rozhodla využiť kryptomeny ako alternatívny spôsob financovania dovozu energií. Bolívia, ktorá ešte donedávna považovala kryptomeny za nelegálne, urobila v roku 2024 zásadný obrat. Po takmer desaťročnom zákaze kryptomien bol tento zákaz zrušený a krajina začala postupne prijímať digitálne aktíva ako legitímny spôsob transakcií.
Tento krok bol motivovaný potrebou nájsť alternatívy k tradičným finančným systémom, ktoré sú pre krajinu čoraz menej dostupné. V marci 2025 bol oznámený plán štátnej energetickej spoločnosti YPFB (Yacimientos Petrolíferos Fiscales Bolivianos) na využitie kryptomien na nákup pohonných hmôt a energií zo zahraničia. Tento systém bol schválený vládou a má za cieľ zlepšiť schopnosť krajiny financovať dovoz energií napriek nedostatku zahraničných mien.
Aj keď nie je jasné, ktoré konkrétne kryptomeny Bolívia plánuje použiť, odborníci predpokladajú, že pôjde o stablecoiny. Sú to digitálne aktíva, ktorých hodnota je viazaná na fiat meny, ako je americký dolár. Na rozdiel od tradičných kryptomien, ako je Bitcoin, stablecoiny ponúkajú stabilitu a sú menej náchylné na volatilitu trhu. V krajine už stablecoiny získali popularitu. V októbri 2024 miestna banka Banco Bisa zaviedla službu na správu stablecoinov.
Konkrétne Tetheru (USDT), ktorý je viazaný na americký dolár. Služba umožňuje obyvateľom nakupovať, predávať a obchodovať s USDT, čo poskytuje alternatívu k miestnej mene, ktorá trpí vysokou infláciou. Stablecoiny sú obzvlášť užitočné v krajinách, kde miestna mena stráca hodnotu alebo kde je nedostatok zahraničných mien. Umožňujú rýchle a lacné medzinárodné transakcie, čo je pre Bolíviu v súčasnej situácii kľúčové.
Využitie kryptomien na nákup energií prináša Bolívii niekoľko výhod: Obchádzanie nedostatku zahraničných mien (umožňujú krajine vykonávať medzinárodné transakcie bez potreby tradičných fiat mien, ako je americký dolár), rýchle a lacné transakcie (umožňujú rýchle prevody peňazí s nízkymi poplatkami, čo je výhodné pre krajinu s obmedzenými finančnými zdrojmi).
Ďalej je to stabilita prostredníctvom stablecoinov (ich použitie minimalizuje riziko volatility, ktoré je spojené s tradičnými kryptomenami), zvýšenie finančnej inklúzie (môžu pomôcť obyvateľom Bolívie, ktorí nemajú prístup k tradičným bankovým službám, získať prístup k digitálnym finančným nástrojom), a zároveň podpora ekonomiky (môžu podporiť rozvoj nových technológií a prilákať zahraničné investície do krajiny).
Aj keď kryptomeny ponúkajú množstvo výhod, ich implementácia nie je bez rizík. Medzi hlavné výzvy patrí: regulácia a bezpečnosť (sú často spojené s rizikom podvodov a kybernetických útokov. Bolívia bude musieť zaviesť prísne regulačné opatrenia na ochranu svojich finančných systémov), vzdelávanie a adopcia (mnohí obyvatelia nemajú dostatočné znalosti o kryptomenách, čo môže brániť ich širokému prijatiu).
Volatilita trhu (aj keď stablecoiny ponúkajú stabilitu, trh s kryptomenami je stále náchylný na výkyvy, ktoré môžu ovplyvniť hodnotu transakcií), závislosť na technológii (kryptomeny vyžadujú prístup k internetu a digitálnym zariadeniam, čo môže byť problémom v odľahlých oblastiach Bolívie). Krajina sa nachádza na začiatku novej éry, kde kryptomeny môžu zohrávať kľúčovú úlohu v jej ekonomike.
Ak sa jej podarí úspešne implementovať tento systém, môže to slúžiť ako príklad pre ďalšie rozvojové krajiny, ktoré čelia podobným problémom. Kryptomeny by mohli nielen pomôcť Bolívii prekonať súčasnú energetickú krízu, ale aj podporiť dlhodobý ekonomický rast a finančnú inklúziu. Revolúcia však bude vyžadovať spoluprácu vlády, súkromného sektora a medzinárodných partnerov, aby sa zabezpečila úspešná implementácia a minimalizovali sa riziká.