Domov Novinky Bezpečnostná kamera môže byť ľahko zneužitá hackermi

Bezpečnostná kamera môže byť ľahko zneužitá hackermi

Zdielať

Hackeri môžu sledovať kamery cez steny.

Zachytenie videa v reálnom čase cez steny nie je ťažké, ak máte anténu a trochu inžinierskeho know-how. Mohlo by to predstavovať obrovskú hrozbu pre miliardy bezpečnostných a telefónnych kamier. Keď ide o ochranu banky alebo dokonca domova, bezpečnostné kamery sú na prvej línii obrany. Ale čo ak tieto kamery nie sú tak bezpečné, ako si všetci myslíme? Nový výskum z Northeastern University potvrdzuje, že v našej bezpečnostnej infraštruktúre môže byť obrovská medzera – a pochádza práve z zariadení, ktoré majú za úlohu nás chrániť.

Kevin Fu, profesor elektrotechniky a počítačového inžinierstva na Northeastern University, ktorý sa špecializuje na kybernetickú bezpečnosť, objavil spôsob, ako napichnúť väčšinu moderných kamier, od domácich bezpečnostných kamier a palubných kamier až po kameru v telefóne. Technika, nazvaná EM Eye, skratka pre Elektromagnetické Oko, dokáže zachytiť video z kamery inej osoby cez steny v reálnom čase. Redefinuje pojem Voyeur.

Podľa Fua môže ktokoľvek s niekoľkými stovkami dolárov na vybavenie, rádiovou anténou a trochou inžinierskeho know-how toto urobiť. Problém, hovorí Fu, nie je v objektíve, ale vo vnútorných vodičoch väčšiny moderných kamier. “V typickej bezpečnostnej kamere je šošovka a nejaká forma počítačového čipu. Ten má technológiu na bezdrôtové pripojenie na internet. Drôty medzi šošovkou a počítačovým čipom vyžarujú elektromagnetické žiarenie, ktoré dokážeme zachytiť a dešifrovať. Keď sme tak urobili, podarilo sa nám získať video z pohľadu kamery v reálnom čase,” tvrdí Kevin Fu, jeden z autorov štúdie.

Výskumníci objavili mimoriadne závažnú bezpečnostnú medzeru v tom, ako výrobcovia pristupujú k dizajnovaniu kamier. “Čo sa týka smartfónov, výrobcovia sa naozaj veľmi snažia, aby naše dáta len tak neunikli na internet. Zároveň vidíme, že ich až tak netrápia iné zdroje, ktorými môžu dáta uniknúť. Výrobcovia pravdepodobne nechceli aby sa z drôtov kamery stal rádiový vysielač, no stal sa,” vysvetľuje Fu.

Zdroj