Domov Novinky Astronauti simulujú život na Marse na izraelskej základni

Astronauti simulujú život na Marse na izraelskej základni

Zdielať

Aký by bol život na Marse ukazuje simulácia základne v izraelskej púšti pre výcvik astronautov.

V obrovskom kráteri v slnkom rozpálenej izraelskej púšti Negev sa tím v skafandroch vydáva na misiu, ktorá má simulovať podmienky na Marse. Rakúske vesmírne fórum spolu s Izraelskou vesmírnou agentúrou zriadilo predstieranú marťanskú základňu v kráteri Machteš Ramon, ktorý je hlboký 500 metrov a široký 40 km. Šesť takzvaných „analógových astronautov“ bude žiť v izolácii na virtuálnej stanici do konca mesiaca. „Je to splnený sen,“ povedal 36-ročný Izraelčan Alon Tenzer pre agentúru AFP. „Je to niečo, na čom sme pracovali celé roky.“ Všetci účastníci z Rakúska, Nemecka, Izraela, Holandska, Portugalska a Španielska museli absolvovať náročné fyzické a psychologické testy. Počas svojej misie vykonajú testy vrátane testov prototypu dronu, ktorý funguje bez GPS, a automatických mapovacích vozidiel poháňaných vetrom a slnečnou energiou.

Cieľom misie bude aj štúdium ľudského správania a vplyvu izolácie na astronautov. „Súdržnosť skupiny a jej schopnosť spolupracovať sú kľúčové pre prežitie na Marse,“ povedal Gernot Groemer, rakúsky vedúci misie. „Je to ako manželstvo, lenže v manželstve môžete odísť, ale na Marse nie. Rakúske vesmírne fórum, súkromná organizácia zložená z odborníkov na letectvo a kozmonautiku, zorganizovalo už 12 misií, poslednú v Ománe v roku 2018. Izraelský projekt je súčasťou misie Amadee-20, ktorá mala odštartovať minulý rok, ale bola odložená kvôli korone. Fórum spolupracovalo s izraelským výskumným centrom D-MARS na výstavbe základne poháňanej slnečnou energiou. Nemecká astronautka Anika Mehlisová, jediná žena v tíme, pre agentúru AFP povedala, že je šťastná, že môže byť súčasťou projektu. „Môj otec ma zobral do vesmírneho múzea, keď som bola malá,“ povedala. „Keď som videla, že fórum hľadá analogických astronautov, povedala som si, že sa musím prihlásiť.“

Mehlisová, vyštudovaná mikrobiologička, bude študovať scenár, v ktorom baktérie zo Zeme infikujú potenciálne formy života, ktoré sa môžu nachádzať na Marse, pričom tvrdí, že „by to bol obrovský problém“. Vizuálne okolitá púšť svojou kamenistou púšťou a oranžovými odtieňmi pripomína Červenú planétu, aj keď našťastie nie z hľadiska atmosférických podmienok. „Tu máme teploty okolo 25-30°C, ale na Marse je teplota -60°C a atmosféra nie je vhodná na dýchanie,“ povedal Groemer. Interiér základne je strohý, s malou kuchynkou a poschodovými posteľami. Väčšina priestoru je vyhradená na vedecké experimenty. NASA predpokladá, že prvá ľudská misia na Mars odštartuje v roku 2030. „To, čo tu robíme, je príprava veľkej misie, najväčšej cesty, akú kedy naša spoločnosť podnikla, keďže Mars a Zem sú v krajnom bode vzdialené 380 miliónov kilometrov,“ povedal Groemer. „Som presvedčený, že úplne prvý človek, ktorý bude kráčať po Marse, je už na svete a my sme stavitelia lodí, ktoré túto cestu umožnia.“

Zdroj