Okrem čipu M4 Pro vo vyššej verzii prináša prvýkrát aj Thunderbolt 5.
Predstaviteľ Apple sľúbil na sociálnej sieti X (Twitter) viacero noviniek počas tohto týždňa a po novom iMacu s M4 čipom prichádza aj nový Mac mini. Počítač je na prvý pohľad menší, je síce mierne vyšší, ale výrazne užší a celkovo tak zaberie menej miesta na stolíku. Aj napriek menšiemu obsahu však vyšší model obsahuje výkonný M4 Pro čip, ktorý oproti základnému M4 čipu v nižšom modely a v iMacu prináša viacero zaujímavých vylepšení.
Apple porovnáva M4 verziu s Macom mini s M1 čipom uvedeným v roku 2020. Sľubuje 1,8-násobný CPU výkon a až 2,2-násobne výkonnejšiu GPU. M4 Pro obsahuje 14 jadier (10 výkonných a 4 úsporné), do 20 GPU jadier a podporu až 64GB unifikovanej pamäte. Obe verzie čipov začínajú so 16GB unifikovanej pamäte. Aj keď v generácii M3 bola séria Pro dosť oslabená, nakoľko mala 6 výkonných a 6 úsporných jadier, s M4 Pro sa sila do tejto verzie čipu vracia späť.
Jadrá sú oproti M3 (Pro) výkonnejšie odhadom o približne 10%, a vzhľadom k vyššiemu počtu výkonných jadier môže byť rozdiel vo výkone zaujímavý. Základný model Mac mini s M4 Pro čipom však obsahuje binovanú verziu M4 Pro s 12-jadrovým CPU a 16-jadrovou GPU, za plnohodnotnú verziu si treba priplatiť. Novinkou rady Pro, ktorú základná verzia čipu nemá, sú Thunderbolt 5 porty. Nachádzajú sa na zadnej časti počítača v celkovom počte 3 kusy.
Na prednej časti sú dva klasické USB-C porty bez podpory technológie Thunderbolt. Nová verzia Thunderboltu podporuje až 120 Gbps dátový prenos, čo je 3x viac ako už aj tak rýchly Thunderbolt 4. Okrem portu však treba myslieť aj na dostatočne rýchle externé úložisko a samozrejme Thunderbolt 5 kábel. Apple predáva aj vlastný Thunderbolt 5 kábel, na oficiálnej stránke spoločnosti sa predáva metrová verzia za 69 amerických dolárov.
Podporuje prenos 240W, a v prípade prítomnosti Thunderbolt 5 aj na očakávaných MacBookoch Pro sa teda bude dať využívať rýchle dobíjanie aj mimo MagSafe 3. Mac mini obsahu okrem USB-C portov aj HDMI port a 1 Gbit Ethernet, ktorý sa dá vylepšiť na 10 Gbit a 3,5 mm Jack konektor. USB-A porty však boli odstránené. Napájací kábel je po novom pletený, a k Macu mini pri využití Bluetooth myši/trackpadu a klávesnice bude treba na základné používanie len kábel k monitoru.
Zdá sa, že Neural Engine v M4 Pro je rovnaký ako v M4. Na nárast výkonu si bude treba počkať na sériu M5, prípadne na hypotetický M4 Ultra, ktorý by spájal dve M4 Max, či sa ho však spoločnosť rozhodne uviesť nie je známe. Celkovo je vyše 3x rýchlejší v porovnaní s verziou v M2 Pro. Priepustnosť pamäte v M4 Pro je 273 GB/s, čo je výrazné zlepšenie oproti 150 GB/s v M3 Pro.
Nová séria čipov prináša do Macu mini prvýkrát hardvérovo akcelerovaný ray tracing a mesh shading a podporu HW dekódovania AV1 kódeku. K Macu mini s čipom M4 Pro sa budú dať pripojiť tri externé monitory s rozlíšením 6K pri 60 Hz. Druhou možnou konfiguráciou pri dvoch externých monitoroch je aj jeden 6K monitor na 60 Hz cez Thunderbolt port a k nemu jeden monitor 8K pri 60 Hz alebo 4K monitor ktorý však zvládne až 240 Hz cez druhý Thunderbolt port alebo s využitím HDMI.
Mac mini so základným M4 zvládne tiež tri externé monitory, pričom dva môžu byť 6K pri 60 Hz a tretí musí byť 5K alebo 4K (prípadne nižšie rozlíšenie), oboje pri 60 Hz. Pri použití dvoch monitorov funguje kombinácia 5K pri 60 Hz cez Thunderbolt a druhý monitor s 8K pri 60 Hz alebo 4K pri 240 Hz cez Thunderbolt alebo HDMI. Na „ultimátnu“ kombináciu troch 8K monitorov pri 240 Hz si ešte pár rokov počkáme.
Základný model podporuje do 32GB unifikovanej pamäte a 2TB disk, M4 Pro verzia sa dá nakonfigurovať so 64GB pamäte a až 8TB SSD. Základný M4 model s 10-jadrovou CPU a GPU vybaveným 16GB pamäte a 256GB diskom začína na Slovensku na cene 699 eur. Najvyšší model ktorý sa zatiaľ dá predobjednať je s binovaným M4 Pro (12-jadrový CPU a 16-jadrová GPU) a s 24GB pamäte a 512GB SSD diskom a stojí 1649 eur. Predaj noviniek začne 8. novembra.