Domov Novinky Apple iPad Pro dostal nové varianty, Watch zas náramky

Apple iPad Pro dostal nové varianty, Watch zas náramky

Zdielať

Apple sa predstavením iPadu Pro pokúsil konkurovať nielen tabletom 2v1, ale aj stolným počítačom. To sa mu síce asi nepodarilo a ani nepodarí, ale zato tento tablet priniesol mnoho nových možností produktivity do systému iOS. Teraz je ale okrem 12,9″ varianty dostupná aj menšia, 9,7″ verzia.

Apple iPad Pro 97 01

Tá ponúka takpovediac všetko, čo aj jej väčší brat – Retina rozlíšenie, skener odtlačkov prstov Touch ID, podporu stylusu Apple Pencil, štyri reproduktory, či kryt s klávesnicou Smart Keyboard Cover vyrobený presne pre túto malú verziu. Oproti väčšej verzii ale pribudlo aj spracovanie v Rose Gold farbe, či menej reflektívny displej. A LTE už nie je dostupné len v 128GB verzii. Okrem tej pribudla aj 256GB verzia, ktorá by mala uspokojiť aj tých najnáročnejších. Táto veľkosť úložiska bude dostupná aj pri väčšom iPade Pro, a to za 1099 dolárov.

Apple iPad Pro 97 02

Menší model ale dostal aj lepšie fotoaparáty – zadný má 12 megapixelov a predný 5, narozdiel od väčšieho modelu s 8 MP zadným a 1,2 MP predným fotoaparátom. Fotoaparát ponúkne aj natáčanie 4K videa, či funkciu Live Photos. Čo ale tento tablet neprinesie, je RAM veľkosti 4GB, tú Apple okresal na polovicu. Predaj by sa v USA mal začať 31. marca, na Slovensko príde tento tablet asi v máji. Cenovka je na 599 dolároch pri 32GB, 749 dolároch pri 128GB a 899 dolárov pri 256GB modeli. Pripočítajte k tomu ešte Smart Keyboard Cover za 149 dolárov, Apple Pencil za stovku a rozhodne nejde o lacný špás.

Apple iPad Pro 97 03

Špecifikácie Apple iPad Pro 9.7″:

  • Displej: 9.7″ LCD Retina (2048 x 1536), 264 ppi
  • Čipset: Apple A9X, 64-bit, takt neznámy (mal by byť trochu nižší od väčšieho iPadu Pro), grafický čip PowerVR Series 7XT
  • RAM: 2GB
  • Úložný priestor: 32/128/256 GB
  • Fotoaparáty: predný – 12 megapixelov, f/2.2, 4K video, Live Photos, True Tone blesk; zadný – 5 megapixelov FaceTime, Retina blesk
  • Operačný systém: iOS 9.3
  • Bezdrôtová konektivita: Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11a/​b/​g/​n/​ac MIMO
  • Rozmery a hmotnosť: 240mm x 169,5mm x 6,1mm; 437 gramov

Apple iPad Pro 97 04

Apple ďalej predstavil aj adaptér z Lightning konektora na USB 3.0, ktorý je určený pre iPady a zameraný hlavne na fotoaparáty, avšak teoreticky by doňho bolo možné pripojiť aj USB hub, či Ethernet adaptéry. Na poháňanie týchto prístrojov bude potrebný zdroj energie, ktorý je možné zapojiť rovno do adaptéru. Rýchlosti štandardu USB 3.0 bude asi podporovať jedine 12,9-palcový iPad Pro, čo je nám ľúto. Okrem toho Apple ponúka aj kábel z Lightning do USB Type-C, ktorý sa pri použití spolu s väčším iPadom Pro a 29W USB Type-C napájacím adaptérom pre MacBook premení na kábel pre rýchle drôtové nabíjanie. Tento kábel bude dostupný v dĺžkach 1 a 2 metre.

Apple iPad Pro adaptery
Lightning to USB 3 Camera Adapter (vľavo, pohľad spredu a zdola) a USB-C to Lightning Cable (vpravo)

Spolu s novým iPhonom a iPadmi prišla aj nová verzia operačného systému iOS 9.3, ktorá prináša dosť zaujímavé zmeny. Jednou z nich je Night Shift, ktorý mení farbu displeja do oranžova podľa času (na štýl programu f.lux), čím v noci eliminuje modré svetlo a umožňuje tak spokojnejší spánok. Okrem toho Apple spomenul aj možnosť uzamknúť poznámky cez Touch ID alebo heslo, Health po novom odporúča aplikácie, News má tri nové sekcie: Top Stories, ručný výber Editors‘ PicksTrending. Apple CarPlay ponúka vylepšenú prácu s mapami a odporúčania skladieb pre príjemnejšiu cestu autom. iOS vo verzii 9.3 je už možné stiahnuť.

Apple TV 01

A keď už sme pri softvéri, aktualizáciu dostala aj Apple TV, teda presnejšie jej operačný systém tvOS. Tá prináša podporu priečinkov pre lepšiu organizáciu aplikácii, vylepšenú hlasovú asistentku Siri, ktorej je možné hovoriť nielen výrazy vyhľadávania, ale aj používateľské mená a heslá. Okrem toho dokáže Siri po novom preskúmavať App Store. Tim Cook spomenul aj niekoľko nových partnerov, čo sa obsahu týka. Toto všetko je obsiahnuté v bezplatnej softvérovej aktualizácii, ktorá by už dnes mala byť dostupná.

Apple Watch nylon

A posledné zmeny sa týkajú smart hodiniek Apple Watch. Ich Sport varianta totiž zlacnela z 350 dolárov na 300, pričom ešte nevieme, ani ako cena poklesne na Slovensku, a ani či sa táto zľava týka všetkých modelov alebo len Apple Watch Sport. Spolu s nižšou cenou prišli aj nové náramky – novinkou je náramok z tkaného nylonu, už existujúce športové, kožené a Milanese Loop náramky zas dostali nové sfarbenia.

Zdroj: Apple