Domov Novinky Americká NSA a britská GCHQ získali prístup k SIM kartám

Americká NSA a britská GCHQ získali prístup k SIM kartám

Zdielať

Posledné dni vyplávali na povrch samé znepokojivé informácie, ktoré nás len utvrdzujú v tom, že bezpečnosť, súkromie a ochrana osobných dát je len ilúzia. Aj keď niektoré informácie boli známe už dávnejšie od Edwarda Snowdena, až teraz vyplávali na povrh detaily. Americkej tajnej službe sa v spolupráci s britskou Goverment Communications Headquarters (GCHQ) podarilo získať 128 bitové šifrovacie kľúče, používané na kódovanie mobilných sietí.

NSA

Podarilo sa im dostať malvér do počítačov spoločnosti Gemalto, ktorá je najväčším výrobcom SIM kariet na svete s dodávkou vyše 2 miliardy kariet ročne do 85 krajín sveta. Týmto spôsobom dokázali zistiť šifrovací kľúč, čo im umožňuje takmer neobmedzene odpočúvať hovory a dátové prenosy bez toho, aby museli oficiálnou cestou žiadať operátorov o sprístupnenie.

Koľko kľúčov bolo ukradnutých a kto všetko sa mohol stať terčom odposluchov nie je známe, aj keď sa špekuluje o úplnom prístupe k sieti spoločnosti. Táto znepokojivá informácia nám dáva najavo, že ani mobilné siete nie sú chránené pred tajnými organizáciami veľmocí, ktoré získavajú neobmedzene informácie o každom z nás, nech sa akokoľvek chránime.

Zdroj: Gemalto