Spoločnosť AMD dnes predstavila procesor Ryzen z architektúry Zen. Každý tzv. AMD fanboy si musí priznať že doteraz vydané procesory neboli veľmi schopné konkurovať procesorom od Intelu. To sa však môže veľmi ľahko zmeniť vďaka procesoru Ryzen ktorý na tejto akcií porovnávali s procesorom Intel Core i7-6900K.
Na jeseň AMD v open source programe Blender ukázalo ako procesor architektúry Zen dokáže výkonovo konkurovať už spomínanému procesoru i7. Pri testovaní oboch procesorov bola ich frekvencia nastavená na 3 GHz. AMD povedalo, že procesor Ryzen bude mať základnú frekvenciu minimálne 3,4 GHz čo je približne o 5% viac ako má porovnávaná i7-čka.
Spoločnosť nám zatiaľ ešte neprezradila aká bude rýchlosť procesora po automatickom pretaktovaní. No ale ak vieme, že AMD Ryzen dosahuje približne rovnaký, alebo o niečo vyšší výkon ako Intel i7-6900K pri nastavení rovnakej frekvencii, tak ak Ryzen bude mať rovnakú alebo vyššiu frekvenciu po automatickom pretaktovaní vďaka čomu bude mať pred Intelom mierny náskok.
V účinnosti by mal mať Skylake malú výhodu nad Ryzen. Problémom Intelu však je, že účinnosť nie je podstatnou výhodou posledných generácii procesorov. V neprospech Ryzenu naopak hovorí podpora len dual channel. Spoločnosť tiež uvádza, že pätica AM4 by mala zahŕňať DDR4 SDRAM pamäte, PCIe 3.0, USB 3.1 Gen2, NVMe a SATA Express.
Ryzen pre niekoľko technických dôvodov nebude pracovať na starších základných doskách. Nový montážny systém znamená, že budete potrebovať nový chladič, alebo aspoň adaptér pre aktuálny chladič. Procesory od AMD majú už dosť dlhú povesť o tom ako sa viac hrejú oproti procesorom s ekvivalentným výkonom od Intelu. Tu sa to však mení spoločnosť ukázala ako procesor Ryzen pracujú s programom ZBrushCore pričom spotrebovávajú o niečo menej energie ako i7-6900K.
AMD prináša aj technológie, pričom prvá z nich je Pure Power. Je to moderný uzavretý riadiaci systém, ktorý dokáže monitorovať teplotu, frekvenciu a napätie. AMD CTO Mark Papermaster povedal, že v procesore sú stovky snímačov umiestnené v rôznych častiach. Tieto senzory potom vedú telementrické dáta do riadiacej jednotky, ktorá je potom schopná riadiť rôzne časti IP.
Úlohou Precision Boost je maximalizovať frekvenciu procesoru na maximálnu možnú pri danej energie pomocou rovnakého riadiaceho systému. Chladenie hrá veľmi jasnú úlohu v prevádzkovej teplote procesora, takže AMD uviedlo, že umožní taktovanie mimo Precision boost v normálnych medziach v prípadoch že je použitý výkonný chladič. Spoločnosť túto funkciu nazýva Extended Frequency Range a uvádza, že sa automaticky aktivuje.
Zdroj: Tomshardware