Domov Novinky Aktuálne smartfóny nedokážu naplno využiť potenciál 5G

Aktuálne smartfóny nedokážu naplno využiť potenciál 5G

Zdielať

Smartfóny boli ikonickými zariadeniami a základom úspechu 3G a 4G sietí. Podľa reportu ConsumerLab spoločnosti Ericsson si väčšina spotrebiteľov myslí, že dnešné modely nemôžu naplno využiť možnosti, ktoré ponúka 5G sieť.

Až 50% spotrebiteľov sa domnieva, že smartfóny budú stále existovať aj s nástupom 5G, ale že ich do roku 2025 z veľkej časti nahradia AR okuliare. Predpovede spotrebiteľov odrážajú aj názory odborníkov. Tie tak, ako ich poznáme dnes, podľa odborníkov nebudú v dlhodobom horizonte schopné využiť všetky výhody, ktoré prinesie 5G, napríklad holografické aplikácie. Názory sa tu však rôznia, keďže iný odborník si myslí, že zo sveta, ktorému dominujú obrazovky sa presunieme k iným spôsobom premietania obrazov, ako sú napríklad trojrozmerné projekcie. Ruka v ruke s nimi nastúpia aj smart okuliare s ich potenciálom pre komerčné účely. Celkom 4 z 10 používateľov si myslí, že v budúcnosti nebudeme potrebovať mobilné obrazovky. Iní sa domnievajú, že sa súčasná generácia smartfónov bude vyvíjať spolu s 5G.

Telefóny predstavia nové funkcie a stanú sa ústrednými bodmi alebo diaľkovým ovládaním pre iné zariadenia. Takmer všetci respondenti požadujú od smartfónov predĺženú životnosť batérie a väčšiu pamäť. Celkom 47% z nich očakáva, že telefóny budú disponovať niekoľkými kamerami, vrátane vstavanej 360° kamery. Používatelia ďalej požadujú 3D hologramové projektory (30%), sofistikovanejšie zabezpečenie podobné autentizáciu DNA (29%) a technológiu, ktorá im možní senzoricky vnímať textúry skrze obrazovku (25%). Najnovšia štúdia Ericsson ConsumerLab je založená na 35000 rozhovoroch s používateľmi smartfónov vo veku od 15 do 69 rokov v 22 rôznych krajinách. Názory účastníkov tak štatisticky reprezentujú takmer jednu miliardu ľudí. Za účelom získania pohľadu na hodnoty, ktoré má 5G pre zákazníkov, bolo vykonané ďalších 22 rozhovorov s poprednými odborníkmi, vrátane akademikov a vedúcich pracovníkov pracujúcich pre telekomunikačných operátorov, výrobcov headsetov a čipov, štart-upov a think-tankov.