Domov Novinky Aktualizácie pre staršie verzie Windows sú tu

Aktualizácie pre staršie verzie Windows sú tu

Zdielať

Komunitná stránka umožňuje aktualizovať staršie verzie systému Windows ako v 90. rokoch.

Nadšenci retro počítačov nedávno spustili novú stránku, ktorá obnovuje aktualizačné funkcie klasických verzií operačných systémov Microsoft Windows a umožňuje používateľom aktualizovať zastarané operačné systémy tak, ako sa to robilo v dávnych časoch z webovej stránky Windows Update. Windows Update Restored v3.1 v súčasnosti podporuje operačné systémy Windows 95, Windows NT 4.0, Windows 98 First and Second Edition, Windows Millennium Edition a Windows 2000 (až po SP2). V budúcich revíziách pribudne podpora pre systémy Windows XP, Windows Vista a ďalšie.

Stránka poskytuje aktualizácie zabezpečenia, voliteľné aktualizácie a aktualizácie ovládačov pre kompatibilné operačné systémy. Tieto súbory boli kedysi dostupné priamo od spoločnosti, ale keď Redmond v roku 2011 zatvoril svoje aktualizačné servery, ich získanie sa stalo oveľa ťažším. Pri zhromažďovaní všetkých potrebných súborov pre túto službu pomohol internetový archív Wayback Machine. Hoci ide o užitočné úložisko, je samozrejmé, že tieto aktualizácie zázračne neprenesú počítače so starými operačnými systémami do modernej doby. Ako výstižne uviedol portál Ars Technica, existencia funkčnej stránky s aktualizáciami nezmení ich vek. Stále dostávate len to posledné, čo Microsoft vydal. Napríklad v prípade systému Windows 95 sa rozšírená podpora skončila v roku 2001.

Windows Update Restored by sa však mohol hodiť nadšencom retro hier a ďalším, ktorí sa radi hrajú so starým hardvérom, ktorý už nie je pripojený k internetu. Na prevzatie aktualizácií sa samozrejme budete musieť pripojiť a budete na to potrebovať aspoň Internet Explorer 5.0 (odporúča sa však verzia 5.5). Na stránke sa nachádza aj Internet Explorer 5.5, ak potrebujete aktualizovať. Po aktualizácii sa jednoducho odpojte a pokračujte ďalej. Je potrebné poznamenať, že tento projekt nie je nijako spojený s Microsoftom a slúži len na archívne účely. Neoficiálne servisné balíky existujú na webe už dlho, ale často obsahujú neoficiálne úpravy, ktoré niekedy môžu priniesť vlastnú sadu problémov, s ktorými sa treba vysporiadať.

Zdroj