Prírodný enzým dokáže vyrobiť čistú energiu zo vzduchu.
S výhľadom do budúcnosti: Nedávno objavený enzým by mohol pripraviť pôdu pre úplne nový typ čistého zdroja energie. Táto zlúčenina, ktorá sa nachádza v bežných baktériách, dokáže v podstate premeniť malé množstvo plynu na elektrickú energiu. Teraz už len musíme pochopiť, ako enzým vyrábať v dostatočne veľkom množstve. Tím austrálskych vedcov skúmal pozoruhodnú schopnosť baktérie klasifikovanej ako Mycobacterium smegmatis prežiť v drsných podmienkach prostredia. Nakoniec zistili, že hlavnou hnacou silou schopnosti baktérie prežiť je enzým, ktorý nazvali Huc a ktorý v podstate dokáže premeniť vzduch na elektrickú energiu.
Enzýmy sú bielkoviny, ktoré pôsobia ako biologické katalyzátory tým, že urýchľujú chemické reakcie. Podľa výskumníkov už nejaký čas vieme, že baktérie dokážu využívať stopový vodík vo vzduchu ako zdroj energie v prostredí chudobnom na živiny, vďaka čomu rastú a prežívajú v drsných podmienkach, ako sú antarktické pôdy, sopečné krátery a dokonca aj hlbiny oceánov. Doteraz sme však nevedeli, ako presne dokážu baktérie premieňať vodík na životodarnú energiu. Tímu výskumníkov z Inštitútu pre biomedicínske objavy Monashovej univerzity v austrálskom Melbourne pod vedením Dr. Rhysa Grintera sa podarilo objaviť a preskúmať chemickú štruktúru Huc, enzýmu spotrebúvajúceho vodík, ktorý udržiava primitívny metabolizmus Mycobacterium smegmatis.
Ukázalo sa, že Huc je „mimoriadne účinný“ katalyzátor, ktorý dokáže premeniť plynný vodík na elektrický prúd. Na rozdiel od všetkých ostatných známych enzýmov a chemických katalyzátorov, vysvetlili výskumníci, spotrebúva dokonca vodík pod úrovňou atmosférických hodnôt – „len 0,00005% vzduchu, ktorý dýchame“. Austrálskemu tímu sa pomocou niekoľkých špičkových analytických metód podarilo odhaliť molekulárny plán Hucovej oxidácie atmosférického vodíka. Vedci objavili atómovú štruktúru a elektrické dráhy, čím vytvorili doteraz najrozlíšenejšiu oznámenú štruktúru enzýmu.
Zistili tiež, že purifikovaný enzým Huc sa dá dlhodobo skladovať, pretože má „úžasne stabilnú“ chemickú štruktúru, ktorú možno zmraziť alebo dokonca zahriať na 80 °C. V každom prípade si enzým zachováva schopnosť vytvárať energiu z molekúl vodíka. Vedci vo svojej štúdii jasne naznačujú „atmosférickú oxidáciu H2“ ako možný zdroj čistej a ekologicky udržateľnej energie. Huc by mohol fungovať ako „prírodná batéria“ na výrobu trvalého elektrického prúdu zo vzduchu alebo „pridaného vodíka“, vysvetlil tím. Teraz už len musia pochopiť, ako zvýšiť produkciu enzýmu. Nemala by to byť príliš zložitá úloha, keďže baktérie ako Mycobacterium smegmatis sú bežné a dajú sa pestovať vo veľkých množstvách.