Domov Novinky Ako vznikli asteroidy? Môžu predstavovať hrozbu pre Zem?

Ako vznikli asteroidy? Môžu predstavovať hrozbu pre Zem?

Zdielať

Organizácia Spojených národov navrhla 30. jún ako Medzinárodný deň asteroidov pri príležitosti výročia tunguzskej udalosti z roku 1908.

Asteroidy sú skalnaté nebeské telesá, ktoré obiehajú okolo Slnka rovnako ako planéty. Väčšina asteroidov v našej slnečnej sústave sa nachádza v hlavnom páse asteroidov, v oblasti medzi dráhami Marsu a Jupitera. Tieto asteroidy sú pozostatkami po vzniku slnečnej sústavy pred približne 4,6 miliardami rokov. Hoci väčšina z nich nepredstavuje pre Zem hrozbu, v prípade dopadu na planétu môžu spôsobiť katastrofu. S cieľom zvýšiť povedomie o nebezpečenstve dopadu asteroidov sa 30. júna pripomína Medzinárodný deň asteroidov. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o asteroidoch a prečo by mohli predstavovať hrozbu pre Zem. Organizácia Spojených národov vyhlásila 30. jún za Medzinárodný deň asteroidov pri príležitosti výročia dopadu Tunguzského asteroidu nad Sibírou. Táto ničivá udalosť sa odohrala 30. júna 1908 na Sibíri a je známa ako najväčší dopad asteroidu, ktorého bola Zem svedkom v zaznamenanej histórii. Podľa NASA „jediným vstupom veľkého meteoroidu do zemskej atmosféry v modernej histórii, o ktorom máme správy z prvej ruky, bola tunguzská udalosť z roku 1908“. Valné zhromaždenie OSN prijalo v decembri 2016 rezolúciu a vyhlásilo 30. jún za Medzinárodný deň asteroidov. Čo sú asteroidy? Podľa NASA sú asteroidy nepravidelné skalnaté telesá, ktoré obiehajú okolo Slnka, ale sú oveľa menšie ako planéty. Sú to bezvzdušné nebeské telesá, ktoré sú pozostatkom z počiatkov formovania našej slnečnej sústavy.

Naša slnečná sústava je plná týchto kamenných telies, z ktorých väčšina sa nachádza v hlavnom páse asteroidov medzi dráhami Marsu a Jupitera. Mnohé asteroidy bezpečne preletia okolo našej planéty, ale niektoré sa môžu dostať pomerne blízko k dráhe Zeme. Tieto objekty sa označujú ako blízkozemné objekty (NEO) a môžu pre našu planétu predstavovať katastrofickú hrozbu. NASA tieto NEO pozorne sleduje a podľa jej Centra pre výskum NEO bolo objavených viac ako 16 000 blízkozemských asteroidov. Ako sa oslavuje Medzinárodný deň asteroidov? Cieľom Medzinárodného dňa asteroidov je upozorniť ľudí na nebezpečenstvo dopadu asteroidu a oboznámiť ich s opatreniami krízovej komunikácie, ktoré je potrebné v takomto prípade prijať. Preto rôzne organizácie organizujú podujatia, ktorých cieľom je informovať ľudí o asteroidoch a rizikách, ktoré predstavujú. Môžete si pozrieť špeciálne podujatie NASA, ktoré sa konalo pri príležitosti minuloročného Medzinárodného dňa asteroidov a na ktorom sa vesmírna agentúra a odborníci podelili o poznatky o asteroidoch a odpovedali na otázky týkajúce sa týchto medzihviezdnych telies.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno