Domov Novinky Ako správne sedieť za počítačom?

Ako správne sedieť za počítačom?

Zdielať

Už dlhé roky sa vie, že nesprávne sedenie za počítačom vedie k zdravotným problémom. Aj tak si však stále veľa ľudí neláme hlavu nad tým, na čom a ako dlho sedia. Začnú to riešiť vo chvíli, kedy u nich nejaký ten problém vypukne. Ak sa k nim nechcete zaradiť a chcete zdravotným komplikáciám predísť, riaďte sa nasledujúcimi pravidlami.

Bez bolesti krčnej chrbtice

Mnoho z nás robí tú chybu, že máme počítač alebo notebook v nesprávnej výške. To potom vedie k tomu, že nás bolí krčná chrbtica. Najčastejšou chybou je to, že je počítač alebo notebook príliš nízko. Preto aby sa nám lepšie dívalo, hlava je v predklone. Toto sa najčastejšie objavuje pri práci na notebooku.
Pre zdravé sedenie je teda potreba, aby ste mali monitor vo výške očí. S tým vám pomôže stojan na monitor alebo na notebook.

Krčnej chrbtici tiež pomôžete správnou kancelárskou stoličkou alebo kancelársky kreslom. To by malo mať podperu na hlavu. Vďaka nej chrbtici v oblasti krku uľavíte a uvoľníte ju.

Zázračná ergonómia

A u kvalitného kancelárskeho kresla alebo kancelárskej stoličky zostaneme. V tom totiž tkvie celé tajomstvo správneho sedenia. Je celkom jedno, či strávite u počítača dlhé hodiny v práci alebo doma, vo všetkých prípadoch potrebujete ergonomicky tvarovanú kancelársku stoličku alebo kancelárske kreslo. Vďaka nemu sa vám všetky neduhy plynúce z dlhodobého sedenia vyhnú.

Ergonomicky tvarovaná stolička znamená, že vytvára také pracovné podmienky, ktoré maximálne podporujú výkon pracovníka. Ruku v ruke ide to, že maximalizuje aj pohodu človeka, pretože pracuje s prirodzenými funkciami nášho tela.

Preto by správna ergonomicky tvarovaná stolička mala mať tvar, ktorý kopíruje zahnutie našej chrbtice. Vyberajte preto takú, ktorá má v oblasti krížov vypuknutú podperu. Vďaka domu vás nebudú viac kríže bolieť a budú správne podopreté. V bedrovej časti by ste mali sedieť tak, aby ste mali celé bedrá prilepené na podperu.

Správna kancelárka stolička by mala mať tiež podpery na ruky. Vďaka nim si nebudete ruky a najme ramená zbytočne namáhať.

Polohovateľná by mala byť aj v tom zmysle, že by mala mať hojdací mechanizmus a vedela by byť schopná pohybu nahor a dole. To vám zaistí správnu výšku stoličky a tiež dobrú polohu dolných končatín. Tie by mali v kolenách zvierať pravý uhol. Nedôjde tak ku škrteniu krvného obehu a nohy vám nebudú nepríjemne opúchať.

Čoho by mala vedieť správna kancelárska stolička alebo kreslo?

  • Podoprieť vám hlavu
  • Podoprieť vám bedrá
  • Podoprieť vám ruky
  • Mať hojdací mechanizmus
  • Byť polohovateľná nahor a dole

Skoncujte s bolesťou, alebo ešte lepšie, vyhnite sa jej. Poobzerajte sa po kvalitnej kancelárskej stoličke alebo kresle a z práce sa vracajte svieži, bez opuchnutých nôh a bez bolesti chrbta. Doplňte správnu kancelársku stoličku občasným pretiahnutím a pohybom a uvidíte, že sa vám uľaví.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno